ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენებისა და საარჩევნო კამპანიის წარმოების ფინანსური ასპექტების მონიტორინგის შუალედური ანგარიში (8 აგვისტო - 7 ოქტომბერი)
ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ ქვემო ქართლის, კახეთისა და სამცხე ჯავახეთის რეგიონების საარჩევნო ოლქებში ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენებისა და საარჩევნო კამპანიის წარმოების ფინანსური ასპექტების თაობაზე სამონიტორინგო პროგრამის შუალედური ანგარიში
საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES) ფინანსური მხარდაჭრით საერთო - სამოქალაქო მოძრაობა „მრავალეროვანი საქართველო“ ახორციელებს პროექტს „ხელი შეეწყოს ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახელბულ სამცხე-ჯავახეთის, ქვემო ქართლისა და კახეთის რეგიონებში თავისუფალ, სამათლიან და კონკურენტუნარიან საარჩევნო გარემოს“.
პროექტის ფარგლებში „მრავალეორვანი საქართველოს“  მიერ რეალიზებულ იქნა ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ ქვემო ქართლის, კახეთისა და სამცხე ჯავახეთის რეგიონების საარჩევნო ოლქებში ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენებისა და საარჩევნო კამპანიის წარმოების ფინანსური ასპექტების შესწავლის სამონიტორინგო პროგრამა.
პროგრამის მიზნობრივ არეალს წარმოადგენდა ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებული ნინოწმინდა-ახალქალაქის # 46-ე, ადიგენი-ახალციხის # 44-ე, ბორჯომი-ასპინძა-ახალქალაქის # 45-ე (სამცხე-ჯავახეთის რეგიონი), მარნეულის # 35 და # 36-ე, ბოლნისი-დმანისი-წალკის # 34-ე, გარდაბნის # 31-ე, გარდაბანი-თეთრიწყარო # 32-ე (ქვემო ქართლის რეგიონი) და საგარეჯოს # 23 -ე (კახეთის რეგიონი) საარჩევნო ოლქები.
სამოინტორინგო პროგრამა მოიცავდა 2016 წლის 8 აგვისტოდან 7 ოქტომბრამდე პრიოდს.
საანგარიშო პერიოდის  განმავლობაში „მრავალეროვანი საქართველოს“ გრძელვადიანი დამკვირვებლების მიერ გამოვლენილ იქნა: ა) აღსრულებითი ადმინისტრაციული რესურსების სავარაუდო გამოყენების 15  ფაქტი; ბ) აღსრულებითი ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენების 2 ფაქტი; გ) ფინანსური ადმინისტრაციული რესურსების სავარაუდო გამოყენების 1 ფაქტი; დ)   ინსტიტუციონალური ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენების 12 ფაქტი; ე) ინსტიტუციონალური ადმინისტრაციული რესურსების სავარაუდო გამოყენების 2 ფაქტი.
სადამკვირვებლო პროგრამის ფარგლებში ასევე გამოიკვეთა ტენდენცია, რის შესაბამისადაც, 2016 წელს საგარეჯოს, ნინოწმინდის, გარდაბნის, ადიგენის, ახალქალაქისა და ახალციხის მუნიციპალიტეტებში გაზრდილია ადგილობრივი თვითმმართველობის ბიუჯეტები 2015 წელთან შედარებით. გარდა აღნიშნულისა, თითქმის ყველა ზემოთ ხსენებულ მუნიციპალიტეტში 2016 წელს, 2015 წელთან შედარებით საგრძნობლადაა გაზრდილი დანახარჯები ინფრასტრუქტურულ და სოციალური დაცულობის პროექტებზე.
სამონიტორინგო პროგრამის ფარგლებში მოპოვებული ფაქტებისა და გამოვლენილი ელექტორალური ხასიათის ტენდენციების ანალიზი ცხადყოფს, რომ მიუხედავად გარკვეული პროგრესისა, რომელიც დაფიქსირდა ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენების თვალსაზრისით, კვლავაც სახეზეა რიგი გამოწვევებისა რომლებიც საჭიროებენ დროულ და ეფექტურ რეაგირებას, ისევე როგორც საშუალო და გრძელვადიან პერიოდში კომპლექსური მიდგომების შემუშავებას.
წინამდებარე ანგარიშის მომზადება შესაძლებელი გახდა ამერიკელი ხალხის მხარდაჭერით ამერიკის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მეშვეობით. მის შინაარსზე პასუხისმგებელია საერთო-სამოქალაქო მოძრაობა „მრავალეროვანი საქართველო“ და იგი შესაძლოა არ ასახავდეს საარჩევნო სისტემათა საერთაშორისო ფონდის (IFES), USAID-ის ან ამერიკის მთავრობის მოსაზრებებს

interim report of the monitoring programme on the abuse of administrative resources as well as campaign finance (8 August – 7 October).
Interim
report of the monitoring programme on the abuse of administrative resources as well as campaign finance in the electoral districts of Kvemo Kartli, Kakheti and Samtskhe-Javakehti regions with the compact settlement of ethnic minorities.
PMMG is implementing a project, funded by the IFES, “Promoting a free, fair and competitive election environment in the regions of Samtskhe-Javakheti, Kvemo Kartli and Kakheti, densely populated with ethnic monitories”.
The target area of the project covers the following constituencies with high density of ethnic minority population: Ninotsminda-Akhalkalaki #46, Adigeni-Akhaltsikhe #44, Borjomi-Aspindza-Akhalkalaki #45 (Samtskhe-Javakheti region), Marneuli #35 and #36, Bolnisi-Dmanisi-Tsalka #34, Gardabani #31, Gardabani-Tetritskaro #32 (Kvemo Kartli rgion) and Sagarejo #23 (Kakheti region) Election Districts.
In the reporting period(8 August – 7 October) , the long-term observers of the PMMG revealed: a) 15 facts of alleged use of enforcement admnistrative resources; b) 2 facts of abuse of enforcement admnistrative resources; c)1 fact of alleged use of financial administrative resources; d) 12 facts of abuse of institutional administrative resources; e) 2 fact of alleged use of institutional administrative resources.
A suggestive tendency was revealed in the course of the monitoring programme manifesting in a considerable increase of the local self-government budgets of Sagarejo, Ninotsminda, Gardabani, Adigeni, Akhalkalaki and Akhaltsikhe municipalities in 2016 as compared to the previous 2015. Apart from this, in 2016 expenses on infrastructure and social care projects have grown compared to 2015. In this context, a considerable increase of expenses was registered in Sagarejo (only on infrastructure projects), Gardabani, Akhalkalaki and Akhaltsikhe municipalities.
The analysis of facts collected and electoral trends identified within the monitoring programme shows that despite some progress in the use of adminsitrative resources, there are still some challenges that need to be addressed timely and effectively, as well as to develop medium- and long-term comprehensive approaches.
Development of the report has been made possible with the support provided by the American people through United States Agency for International Development (USAID). The content of the publication is under the sole responsibility of the PMMG and can in no way be taken to reflect the views of the International Foundation for Electoral Systems (IFES), USAID or the Government of the United States.