"მრავალეროვანი საქართველოს" საქართველოს 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნებზე დაკვირვების წინასწარი შეფასება
წინასწარი შეფასება
31 ოქტომბერი
2016 წლის 30 ოქტომბრის არჩევნების მეორე ტურისათვის საერთო-სამოქალაქო მოძრაობა „მრავალეროვანმა საქართველომ“ განახორციელა საარჩევნო დღეზე დაკვირვება ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ # 23 საგარეჯოს, # 36 მარნეულის, # 44 ადიგენი-ახალციხისა და # 9 ისნის საარჩევნო ოლქებში.
სამონიტორინგო პროგრამამ დაფარა # 23 საგარეჯოს საარჩევნო ოლქის 12 საარჩევნო უბანი, # 36 მარნეულის საარჩევნო ოლქის 46 საარჩევნო უბანი, # 44 ადიგენი-ახალციხის საარჩევნო ოლქის 7 საარჩევნო უბანი და # 9 ისნის საარჩევნო ოლქის 8 საარჩევნო უბანი.
მონიტორინგი ასევე ხორციელდებოდა # 23 საგარეჯოს, # 36 მარნეულის, # 44 ადიგენი-ახალციხისა და # 9 ისნის საოლქო საარჩევნო კომისიასა და ცენტრალურ საარჩევნო კომისიაში.
პროგრამის რალიზებას უზრუნველყოფდა სულ 99 მოკლევადიანი დამკვირვებელი, მათ შორის 73 საუბნო დამკვირვებელი, 21 მობილური ჯგუფის დამკვირვებელი, 4 საოლქო საარჩევნო კომისიის დამკვირვებელი და 1 ცენტრალრი საარჩევნო კომისიის დამკვირვებელი.
არჩევნების დღის სამონიგორინგო პროგრამის ხელშეწყობის მიზნით „მრავალეროვანი საქართველოს“ ცენტრალურ ოფისში მობილიზებული იყო სატელეფონო ცენტრის ოპერატორები, რომლებიც საგანგებო რეჟიმში მუშაობენ. ოპერატორები მოკლევადიანი დამკვირვებლებისაგან რეგულარულად იღებდნენ და ამუშავებდნენ საარჩევნო ხასიათის ინფორმაციას.
გარდა აღნიშნულისა, ორგანიზაციის ცენტრალურ ოფისში მოქმედებდა ცხელი ხაზი, რითაც ნებისმიერ მსურველს შეეძლო ესარგებლა და სადამკვირვებლო პროგრამისათვის მიეწოდებინა  მის ხელთ არსებული საარჩევნო ხასიათის ინფორმაცია.
სადამკვირვებლო პროგრამას სამართლებრივ მხარდაჭერას უწევდა ორგანიზაციის იურისტები.
* * *
არჩევნების დღეს „მრავალეროვანი საქართველოს“ სადამკვირველო პროგრამის ფარგლებში მოკლევადიანი დამკვირვებლების მიერ გამოვლენილი იქნა შემდეგი ხასიათის ინციდენტები:
საარჩევნო უბანზე არაუფლებამოსილი პირის ყოფნა:
# 36 მარნეულის საარჩევნო ოლქის # 58 საარჩევნო უბანზე ადგილი ქონდა ინციდენტს, რის შესაბამისადაც „მრავალეროვანი საქართველოს“ დამკვირვებელმა გააპროტესტა საარჩევნო უბანზე ორგანიზაცია „მწვანე დედამიწის“ ორი დამკვირვებლის ყოფნა. ინციდენტი აღმოიფხვრა და შესაბამისად „მწვანე დედამიწის“ ერთერთ დამკვირვებელს დაატოვებინეს საარჩევნო უბანი.
# 36 მარნეულის საარჩევნო ოლქის # 65 საარჩევნო უბანზე ადგილი ქონდა შემდეგი ხასიათის ინციდენტს. კერძოდ, არაუფლებამოსილი, ერთიდაიგივე პირი შემოყვებოდა ამომრჩევლებს საარჩევნო უბანზე. აღნიშნული ფაქტთან დაკავშირებით ორგანიზაციის დამკვირვებელმა საჩივრით მიმართა საუბნო საარჩევნო კომისიას, რის საფუძველზეც აღკვეთილ იქნა ხსენებული არაუფლებამოსილი პირის შესვლა საარჩევნო უბანზე.
# 36 მარნეულის საარჩევნო ოლქის # 36, # 55 და # 56 საარჩევნო უბნებზე ადგილი ქონდა არაუფლებამოსილი პირების ყოფნას. აღნიშნულთან დაკავშირებით ორგანიზაციის დამკვირვებლების მიერ გაკეთდა სიტყვიერი მითითებები საუბნო საარჩენო კომისიის თავმჯდომარეებისადმი, რის საფუძველზეც ინციდენტები აღმოფხვრილ იქნა.
საარჩევნო დოკუმენტაციის არასათანადო წარმოება:
# 36 მარნეულის საარჩევნო ოლქის # 19 საარჩევნო უბანზე, საუბნო საარჩევნო კომისიის სარეგისტრაციო ჟურნალში არ არსებობს გადასატანი საარჩევნო ყუთის მოთხოვნასთან დაკავშირებით როგორც წერილობითი, ასევე სატელეფონო განცხადების შესახებ ინფორმაცია. აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით „მრავალეროვანი საქართველოს“ დამკვირვებელმა დაწერა საჩივარი.
აგიტაცია:
# 36 მარნეულის საარჩევნო ოლქის # 65 საარჩევნო უბანზე დაფიქსირდა აგიტაციის ფაქტი. კერძოდ, „თავისუფლებისა და თანასწორობის ცენტრის“ წარმომადგენელი აგიტაციას ეწეოდა „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ კანდიდატის სასარგებლოდ. აღნიშნული ფაქტი გააპროტესტა „მრავალეროვანი საქართელოს“ დამკვირვებელმა, რის შესაბამისადაც საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის მითითების საფუძველზე „თავისუფლებისა და თანასწორობის ცენტრის“ წარმომადგენელმა შეწყვიტა აგიტაცია.
კენჭისყრის ფარულობის დარღვევა:
# 36 მარნეულის საარჩევნო ოლქის # 44 საარჩევნო უბანზე ადგილი ქონდა კენჭისყრის ფარულობის დარღვევას, კერძოდ ხმის მიცემის კაბინაში ამომრჩეველმა ფოტო სურათი გადაუღო ბიულეტინს. აღნიშნულთან დაკავშირებით „მრავალეროვანი საქართველოს“ დამკვირვებელმა მითითება მისცა საუბნო საარჩევნო კომისიას და დააფიქსირა თავისი აზრი ჩანაწერთა წიგნში.
# 36 მარნეულის საარჩევნო ოლქის # 57 საარჩევნო უბანზე დაფიქსირდა რამოდენიმე ფაქტი, რის შესაბასმისადაც ამომრჩევლებს ხმის მიცემის კაბინიდან გამოჰქონდათ გადაუკეცავი ბიულეტინები, რომლებზეც კარგად სჩანდა ამომრჩევლის ნება. აღნიშნულთან დაკავშირებით ორგანიზაციის დამკვირვებელმა მოსაზრება დააფიქსირა ჩანაწერთა წიგნში.
# 36 მარნეულის საარჩევნო ოლქის # 85 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველმა, რომელიც ამავე დროს ასრულებდა დამკვირვებლის ფუნქციას დაარღვია კენჭისყრის ფარულობა, იმდენად რამდენადაც თავისთვის სასურველი კანდიდატი საარჩევნო ბიულეტენში შემოხაზა რეგისტრატორის მაგიდასთან, ნაცვლად საარჩევნო კაბინისა. ანალოგიური ინციდენტი დაფიქსირდა # 36 მარნეულის საარჩევნო ოლქის # 18 საარჩევნო უბანზე. აღნიშნული ფაქტები გაპროტესტებულ იქნა დამკვირვებლების მიერ და შესაბამისი ჩანაწერები გაკეთდა ჩანაწერთა წიგნში.
# 36 მარნეულის საარჩევნო ოლქის # 18 საარჩევნო უბანზე ადგილი ქონდა იცნიდენტს, რის შესაბამისადაც საარჩევნო კაბინაში შევიდა ერთდროულად ორი ამომრჩეველი, რისი აუცილებლობაც (რასაც კანონმდებლობა ითვალისწინებს) არ იყო. აღნიშნული ინციდენტი ორგანიზაციის დამკვირვებლის სიტყვიერი შენიშვნისა და ჩანაწერთა წიგნში დაფიქსირებული მოსაზრების შემდგომ აღმოფხვრილ იქნა, კერძოდ ბიულეტინი გაფუჭდა და ამომრჩეველზე ხელმეორედ გაიცა ახალი ბიულეტინი.
არასათანადო დოკუმენტაციით ხმის მიცემა:
# 36 მარნეულის საარჩევნო ოლქის # 60 საარჩევნო უბანზე დაფიქსირდა პირადობის დამატადსტურებელი დოკუმენტის წარდგენის გარეშე ამორჩევლის მიერ ხმის მიმცემის ფაქტი. აღნიშნულთან დაკავშირებით ორგანიზაციის დამკვირვებლის მიერ დაიწერა საჩივარი.
მუქარა/ზეწოლა:
# 36 მარნეულის საარჩევნო ოლქის # 26 საარჩევნო უბანზე დაფიქსირდა „მრავალეროვანი საქართველოს“ დამკივრვებელზე მუქარა/ზეწოლის ფაქტი საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრის მხრიდან. ორგანიზაციის დამკვირვებელმა, რომელმაც გამოავლინა პროცედურული ხასიათის დარღვევა, მითითება მისცა კომისიის თავმჯდომარეს, რის გამოც ეს უკანასკნელი გაღიზიანდა და დამკვირვებელს საჩივრის დაწერის შემთხვევაში ფიზიკური ანგარიშსწორებით დაემუქრა. უფრო მეტიც, ადგილი ქონდა მის მიერ დამკვირვებელთან ვითარების გარკვევის მცდელობას საარჩევნო უბნის გარეთ. აღნიშნული ფაქტის თაობაზე „მრავალეროვანმა საქრთველომ“ ინფორმაცია მიაწოდა ცესკო-ს, რის შემდეგადაც ინციდენტი აღიკვეთა.
ამომრჩევლის მიერ ხელმეორედ ხმის მიცემა:
# 36 მარნეულის საარჩევნო ოლქის # 48 საარჩევნო უბანზე დაფიქსირდა შემთხვევა, რის შესაბამისადაც ამომრჩევლს, რომელსაც აღენიშნებოდა მარკირების სითხის კვალი მისცეს კენჭისყრაში მონაწილეობის შესაძლებლობა. აღნიშნული ფაქტი გაპროტესდა „მრავალეროვანი საქართველოს“ დამკვირვებლის მიერ. დაიწერა საჩივარი, რომელიც დაკმაყოფილდა.
დამკვირვებლის უფლების უკანონო შეზღუდვა:
# 36 მარნეულის საარჩევნო ოლქის # 48 საარჩევნო უბანზე ადგილი ქონდა შემდეგ ინციდენტს. „მრავალეროვანი საქართველოს“ დამკვირვებელი არ დაუშვეს საარჩევნო უბანზე იმ მოტივით, რომ მიმდინარეობდა წილისყრა კომისიის წევრებს შორის ფუნქციების გადასანაწილებლად. აღნიშნულის თაობაზე „მრვალეროვანი სქართველო“ დაუკავშირდა ცესკოს, რის შემდეგადაც ინციდენტი აღმოიფხვრა და დამკვირვებელი დაუშვეს საარჩევნო უბანზე. მიუხედავად აღნიშნულისა, უბნის თავმჯდომარე აგრესიულად არის განწყობილი ორგანიზაციის დამკვირვებლის მიმართ. დამკვირვებლის მიერ დაწერილ იქნა საჩივარი ინციდენტის თაობაზე, რომელიც მხოლოდ საოლქო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის ჩარევის შემდეგ იქნა დარეგისტრირებული საუბნო საარჩევნო კომისიის მიერ.
საარჩევნო უბნის არასათანადოდ მოწყობა:
# 36 მარნეულის საარჩევნო ოლქის # 36 და # 19 საარჩევნო უბნებზე ამომრჩეველთა კაბინაში არ იყო განთავსებული კანონმდებლობით გათვალისწინებული მასალა, კერძოდ კენჭისყრაში მონაწილე მაჟორიტარული კანდიდატების სია. აღნიშნულის თაობაზე ორგანიზაციის დამკვირვებლის მიერ მოსაზრება დაფიქსირებულ იქნა ჩანაწერთა წიგნში.
# 44 ადიგენი-ახალციხის საარჩევნო ოლქის # 6 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველთა კაბინაში არ იყო განთავსებული კანონმდებლობით გათვალისწინებული მასალა. აღნიშნულის თაობაზე ორგანიზაციის დამკვირვებლის მიერ მოსაზრება დაფიქსირებულ იქნა ჩანაწერთა წიგნში.
მარკირების შემოწმება/გაკეთების გარეშე ხმის მიცემა:
#36 მარნეულის საარჩევნო ოლქის # 64 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველს არ გაუკეთდა მარკირება. აღნიშნული ინციდენტი ორგანიზაციის დამკვირვებლის სიტყვიერი შენიშვნისა და ჩანაწერთა წიგნში დაფიქსირებული მოსაზრების შემდგომ აღმოფხვრილ იქნა.
#44 ადიგენი-ახალციხის საარჩევნო ოლქის # 30 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველს არ გაუკეთდა მარკირება. აღნიშნული ინციდენტი ორგანიზაციის დამკვირვებლის სიტყვიერი შენიშვნისა და ჩანაწერთა წიგნში დაფიქსირებული მოსაზრების შემდგომ აღმოფხვრილ იქნა.
საარჩევნო სიაში წინასწარ დაფიქსირებული ხელმოწერების არსებობა:
#36 მარნეულის საარჩევნო ოლქის # 18 საარჩევნო უბანზე ადგილი ქონდა იცნიდენტს, რის შესაბამისადაც ერთ-ერთმა ამომრჩეველმა ხელი მოაწერა ამომრჩეველთა ერთიან სიაში სხვა ამომრჩევლის სახელისა და გვარის გასწვრივ. აღნიშნული იცნიდენტის თაობაზე დაიწერა საჩივარი.
საარჩევნო ბიულეტენის არ დამოწმება:
#36 მარნეულის საარჩევნო ოლქის # 89 საარჩევნო უბანზე გადასატანი საარჩევნო ყუთისათვის გათვალისწინებულ ბიულეტინებზე არ იყო დასმული ბეჭედი. აღნიშნულთან დაკავშირებით ორგანიზაციის დამკვირვებლის მიერ დაიწერა საჩივარი, რის შემდგომაც უკან მოაბრუნეს გადასატანი საარჩევნო ყუთის გამყოლი კომისიის წევრები და ზემოაღნიშნულ ბიულეტინებზე განხორციელდა ბაჭდების დასმა.
უბანზე ყოფნის უფლების მქონე პირთა უფლებების უკანონო შეზღუდვა:
#36 მარნეულის საარჩევნო ოლქის # 55 საარჩევნო უბანზე ორგანიზაცია „ოლმედიის“ წამომადგენლები ახორციელებენ ერმანეთის ჩანაცვლებას, იმ მოტივით, რომ ერთ შემთხვევაში ამომრჩეველს საარჩევნო კაბინაში შეყვა აღნიშნული ორგანიზაციის წამომადგენელი რის საფუძველზეც მას დაატოვებინეს საარჩევნო უბანი. მეორე შემთხვევაში, იგივე ორგანიზაციის უკვე სხვა დამკვირვებელი ამომრჩეველს არ უშვებდა საარჩევნო უბანზე. აღნიშნულთან დაკავშირებით ორგანიზაციის დამკვირვებლის მიერ გაკეთდა ჩანაწერი ჩანაწერთა წიგნში.
სხვახასიათის ხარვეზები:
#36 მარნეულის საარჩევნო ოლქის # 48 საარჩევნო უბანზე ადგილი ქონდა ინციდენტს,რის შესაბამისადაც მარკირება გავლილი ამომრჩევლები ცდილობდნენ საარჩევნო უბანზე შეღწევას. აღნიშნული ინციდენტი გააპროტესტა „მრავალეროვანი საქართველოს“ დამკვირვებელმა, რის შესაბამისადაც ხსენებული პირები საარჩევნო უბანზე არ დაუშვეს.
#36 მარნეულის საარჩევნო ოლქის # 18 საარჩევნო უბანზე ადგილი ქონდა ინციდენტს,რის შესაბამისადაც მარკირება გავლილი ამომრჩევლი ცდილობდა საარჩევნო უბანზე შეღწევას. აღნიშნული ინციდენტი გააპროტესტა „მრავალეროვანი საქართველოს“ დამკვირვებელმა, რის შესაბამისადაც ხსენებული პირი საარჩევნო უბანზე არ დაუშვეს.
#36 მარნეულის საარჩევნო ოლქის # 18 საარჩევნო უბანზე ხმის მისაცემად გამოცხადდა ამომრჩეველი, რომელსაც თან ჰქონდა სამაგიდო სიის ასლი, რომელშიც აღრიცხავდა საარჩევნო უბანზე გამოცხადებულ ამომრჩევლებს. „მრავალეროვანი საქართველოს“ დამკვირვებლისა და საარჩვნო უბანზე ყოფნის უფლებამოსილებით აღჭურვილი პირების მიერ აღნიშნული ფაქტის გაპროტესტების შედეგად ხსენებულმა ამომრჩეველმა დატოვა საარჩევნო უბანი. აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით გამოძახებულ იქნა პოლიცია.
#36 მარნეულის საარჩევნო ოლქის # 59 საარჩევნო უბანზე დაფიქსირდა პროცედურული დარღვევები ხმის მიცემის დროს. კერძოდ, საუბნო საარჩევნო კომისიის რეგისტრატორები თავდაპირველად ამომრჩევლებს ხელს აწერინებდნენ ამომრჩეველთა ერთიან სიაში, ხოლო შემდგომ ახდენდნენ მათ მარკირებას. გარდა აღნიშნულისა, ძირითადი საარჩევნო ყუთის მეთვალყურე სპეციალურ კონვერტს გადასცემდა ამომრჩევლებს, რისი უფლებაც მას არ აქვს. აღნიშნული ინციდენტის თაობაზე „მრავალეროვანი საქართელოს“ დამკვირვებლის მიერ გაკეთდა სიტყვიერი შენიშვნა, რის შემდგომაც ხარვეზი აღმოფხვრილ იქნა.
#36 მარნეულის საარჩევნო ოლქის # 55 საარჩევნო უბანზე ადგილი ქონდა რეგისტრატორების მხრიდან საარჩევნო პროცედურების არათანმიმდევრულად წარმოებას. ასევე, დაფიქსირდა ამომრჩეველთა დიდი ნაკადის შემოდინება საარჩევნო უბანზე. ორგანიზაციის დამკვირვებლის სიტყვიერი მითითების საფუძველზე ზემოაღნიშნული ხარვეზები აღმოფხვრილ იქნა.
#36 მარნეულის საარჩევნო ოლქის # 65 საარჩევნო უბანზე ადგილი ქონდა ინციდენტს, რის შესაბამისადაც საარჩევნო ბიულეტინზე რეგისტრატორის მხრიდან წინასწარ ხდებოდა ბეჭდის დასმა და ხელმოწერის გაკეთება. ორგანიზაციის დამკვირვებლის სიტყვიერი მითითების საფუძველზე ზემოაღნიშნული ხარვეზი აღმოფხვრილ იქნა.
#23 საგარეჯოს საარჩევნო ოლქის # 46 საარჩევნო უბანზე სადემონსტრაციო ოქმში არ იქნა შეტანილი სპეციალური სიის მონაცემები (ამომრჩეველთა რაოდენობა). აღნიშნული ინციდენტი ორგანიზაციის დამკვირვებლის სიტყვიერი შენიშვნისა და ჩანაწერთა წიგნში დაფიქსირებული მოსაზრების შემდგომ აღმოფხვრილ იქნა.
# 23 საგარეჯოს საარჩევნო ოლქის # 38 და # 47 საარჩევნო უბნებზე გადასატანი საარჩევნო ყუთის სიაში დაფიქსირებული ამომრჩევლების მონაცემები არ იყო ასახული ამომრჩეველთა საერთო სიაში. საუბნო საარჩევნო კომისიისადმი ორგანიზაციის დამკვირვებლის სიტყვიერი მითითების საფუძველზე აღნიშნული ხარვეზი აღმოფხვრილ იქნა.
#36 მარნეულის საარჩევნო ოლქის # 48 საარჩევნო უბანზე ადგილი ქონდა ინციდენტს, რის შესაბამისადაც ძირითადი საარჩევნო ყუთის გახსინისას მასში არ აღმოჩნდა საკონტროლო ფურცელი. ორგანიზაციის დამკვირვებლის მიერ დაიწერა საჩივარი საუბნო საარჩევნო კომისიის სახელზე.
#36 მარნეულის საარჩევნო ოლქის # 50 საარჩევნო უბანზე დაზიანდა საუბნო საარჩევნო კომისიის ასლის გადამღები მანქანა, რის გამოც საუბნო საარჩევნო კომისიამ მიიღო გადაწყვეტილება დაეტოვებინა საარჩევნო უბანი რათა საუბნო საარევნო კომისიის ოქმი საოლქო საარჩევნო კომისიაში გადაეტანა. რაც შეეხება საარჩევნო მასალა, მათ შორის გამოუყენებელ ბიულეტინებს ისინი დატოვეს  უბნის ტერიტორიაზე დაულუქავ მდგომარეობაში. აღნიშნულ ინციდენტთან დაკავშირებით ორგანიზაციის დამკვირვებლის მიერ დაიწერა საჩივარი საოლქო საარჩევნო კომისიის სახელზე.
სულ არჩევნების დღეს „მრავალეროვანი საქართველოს“ დამკვირვებლების მიერ გამოვლენილი იქნა 34 ინციდენტი, მათ შორის საარჩევნო უბანზე არაუფლებამოსილი პირის ყოფნის 5 ინციდენტი, საარჩევნო დოკუმენტაციის არასათანადო წარმოების 1 ინციდენტი,  აგიტაციის 1 ინციდენტი, კენჭისყრის ფარულობის დარღვევის 5 ინციდენტი, არასათანადო დოკუმენტაციით ხმის მიცემის 1 ინციდენტი, მუქარა/ზეწოლის 1 ინციდენტი, ამომრჩევლის მიერ ხელმეორედ ხმის მიცემის 1 ინციდენტი, დამკვირვებლის უფლების უკანონო შეზღუდვის 1 ინციდენტი, საარჩევნო უბნის არასათანადოდ მოწყობის 3 ინციდენტი, მარკირების შემოწმება/გაკეთების გარეშე ხმის მიცემის 2 ინციდენტი, საარჩევნო სიაში წინასწარ დაფიქსირებული ხელმოწერების არსებობის 1 ინციდენტი, საარჩევნო ბიულეტენის არ დამოწმების 1 ინციდენტი, უბანზე ყოფნის უფლების მქონე პირთა უფლებების უკანონო შეზღუდვის 1 ინციდენტი, სხვა სახის ხარვეზების 10 ინციდენტი.
ორგანიზაციის მიერ გამოვლენილი 34 ინციდენტიდან 23 აღმოფხვრილ იქნა დამკვირვებელთა მიერ გაკეთებული სიტყვიერი შენიშვნის საფუძველზე.
გარდა აღნიშნულისა, ორგანიზაციის დამკვირვებლების მიერ სულ დაიწერა 9 საჩივარი, რომელთაგანაც 5 დაიწერა საუბნო საარჩვნო კომისიაში, ხოლო 4 საოლქო საარჩევნო კომისიაში.
რაც შეეხება საოლქო სააარჩევნო კომისიაში წარდგენილ საჩივრებს, ისინი შედგენილ იქნა შემდეგ დარღვევებზე, კერძოდ: ძირითად საარჩევნო ყუთში საკონტროლო ფურცლის არ არსებობა; საარჩევნო უბანზე საარჩევნო მასალების, მათ შორის გამოუყენებელი ბიულეტინების დაულუქავ მდგომარეობაში დატოვება; საუბნო საარჩევნო კომისიის სარეგისტრაციო ჟურნალში გადასატანი საარჩევნო ყუთის მოთხოვნასთან დაკავშირებით როგორც წერილობითი, ასევე სატელეფონო განცხადების შესახებ ინფორმაციის არ არსებობა.
„მრავალეროვანი საქართველო“ განაგრძობს საარჩევნო ოლქებზე არჩევნების შემდგომი პერიოდის მონიტორინგს ორგანიზაციის მიერ დაწერილი საჩივრების განხილვების პროცესის დაკვირვების მიზნით.
საარჩევნო დღეზე დაკვირვების პროგრამის წინასწარი შეფასება
არჩევნების დღეს „მრავალეროვანი საქართველოს“ დამკვირვებლების მიერ მოწოდებული ინფორმაციის საფუძველზე შესაძლებელია დავასკვნათ, რომ 2016 წლის 30 ოქტომბრის არჩევნების მეორე ტურისათვის ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ # 23 საგარეჯოს, # 36 მარნეულის, # 44 ადიგენი-ახალციხისა და # 9 ისნის საარჩევნო ოლქებში არჩევნები ჩატარდა საერთო ჯამში მშვიდ, სამართლიან და კონკურენტულ გარემოში. უმეტესწილად ეს ეხება „მრავალეროვანი საქართველოს“ დაკვირვების არეალში მოქცეულ # 23 საგარეჯოს, # 44 ადიგენი-ახალციხისა და # 9 ისნის საარჩევნო ოლქებს.
ამავე დროს შეგახსენებთ, რომ „მრავალეროვანი საქართველოს“ სადამკვირვებლო პროგრამა სრულად ფარავდა # 36 მარნეულის საარევნო ოლქს, სადაც ორგანიზაციის დამკვირვებლებმა კლავაც დააფიქსირეს რიგი საარჩევნო ხარვეზები. მაგრამ, გამოვლენილი დარღვევების რაოდენობისა და არსის ანალიზი არ იძლევა იმის საფუძველს, რომ ვივარაუდოთ, რომ გავლენას იქონიებს არჩევნების საბოლოო შედეგებზე.
განსაკუთრებულ აღნიშვნას საჭიროებს ის გარემოება, რომ პირველ ტურთან შედარებით, არჩევნების მეორე ტურისათვის გაუმჯობესებულია საუბნო საარჩევნო კომისიების შემაჯამებელი ოქმების შედგენის ხარისხი.
არჩევნების დღეზე დაკვირვების პროგრამა განხორციელდა საქართველოში ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოსა და ფონდი „ღია საზოგადოება საქარველოს“ (OSGF) ფინანსური მხარდაჭერით.
ანგარიშში, პრესრელიზსა თუ სპეციალურ განცხადებებშიგამოთქმულიმოსაზრებებიეკუთვნის„მრავალეროვან საქართველოს“ დაშესაძლოა,არგამოხატავდესდონორიორგანიზაციების შეხედულებებს.

Preliminary Statement
For 30 October, 2016 Runoff Elections PMMG carried out the monitoring of the Election Day proceedings in # 23 Sagarejo, # 36 Marneuli, # 44 Adigeni-Akhaltsikhe  and # 9 Isani electoral districts (ED).
The monitoring program covered 12 electoral precincts of # 23 Sagarejo ED,  46 electoral precincts of # 36 Marneuli ED,  7 electoral precincts of # 44 Adigeni-Akhaltsikhe ED and  8 electoral precincts of # 9 Isani ED.
The monitoring program covered 23 Sagarejo, # 36 Marneuli,  # 44 Adigeni-Akhaltsikhe  and # 9 Isani district election commissions as well as Central Election Commission.
In total, on the Elections Day 99 short-term observers were deployed including 73 static observes, 21 mobile group observers, 4 district election commission observers and 1 CEC observer.
For the purpose of effective realization of Elections Day monitoring program PMMG mobilized call center operators stationed at its head office. Call center operators obtain and process the electoral findings obtained from short term observers. Moreover, the hot line is being functional at the PMMG office thus enabling all the interested parties to report electoral findings to the organization’s head office.
The Elections Day monitoring program is being supported by the lawyer engaged into the program.
* * *
The following types of incidents have been reported on the Election Day within the framework of PMMG implemented monitoring program:
Presence of unauthorized people at the polling station:
At # 58 electoral precincts of # 36 Marneuli ED, there was a case of presence of two observers from the organization “Green World” at the polling station. The fact was challenged by the PMMG observer. The incident was removed as a result of verbal objection raised by the PMMG observer and as a result the extra observer of the underline organization was ejected from the electoral precinct.
The unauthorized person was acompaning the voters inside # 65 electoral precinct of # 36 Marneuli ED. The fact was challenged by PMMG observer who filed a complaint. As a result the incident was removed and the mentioned individual was no more allowed to enter the polling station.
At # 36, # 55 and # 56 electoral precincts of # 36 Marneuli ED, there were cases of presence of unauthorized people in the polling station. The incidents were removed as a result of verbal objection raised by the PMMG observers.
Inappropriate documentation of the electoral process:
There is no information maintained in the precinct election commission registration book regaring the request (both verbal as well as written) for the delivery of the movable box. Such case is reported from # 19 electoral precinct of # 36 Marneuli ED. The incident was protested by the PMMG observer who filed a complaint.
Agitation:
The fact of agitation was reported from # 65 electoral precinct of # 36 Marneuli ED. Notably, representative of “the Center for Freedom and Equality” was agitating in favor of the “United National Movement”. The fact was challenged by PMMG observer. As a result, chairman of the precinct election commission warned the representative of “the Center for Freedom and Equality” who stopped agitation.
Breach of ballot secrecy:
The fact of breach of ballot secrecy was reported from # 44 electoral precinct of # 36 Marneuli ED according to which the voter took the photo of the ballot inside the voting booth. The incident was challenged by the PMMG observer who made a remark in the register’s book.
Several facts of breach of ballot secrecy were reported from # 57 electoral precinct of # 36 Marneuli ED. The voters were leaving the voting booth without planning the bullets inside the special envelop thus openly displaying their choice. The fact was challenged by the PMMG observer who made a remark in the registration book.
At #85 electoral precinct of # 36 Marneuli ED the voter being simultaneously the observer at the same polling station violated secrecy of voting. He marked his favorite candidate on the register’s table instead of voting booth. The same type of incident occurred at # 18 electoral precinct of # 36 Marneuli ED. The incidents were objected by the PMMG observers and the respective remarks were made in the register’s book.
The incident was reported from # 18 electoral precinct of # 36 Marneuli ED according to which two voters entered the voting booth simultaneously without the presence of any necessity (allowed by the standing law). The incident was removed as a result of verbal objection raised by the observer as well as the special remark made in the register’s book. The bulletin was damaged and the new bulletin was issued to the voter.
Voting without presenting proper documentation:
The fact of voting without presenting proper documentation was revealed at # 60 electoral precinct of # 36 Marneuli ED. The voter was allowed to cast a vote without presenting ID. The fact was challenged by the PMMG observer and the complaint was filed.
Threat/pressure on observers:
The incident of threat/pressure on PMMG observer was reported at # 26 electoral precinct of # 36 Marneuli ED from the side of the member of precinct election commission. The PMMG observer has identified the electoral shortcoming and objected to the chairman of the precinct election commission. This fact irritated one of the members of the commission who threatened PMMG observer with physical harassment in case he filed a complaint. Moreover, the member of the precinct election commission tried to clarify the case with PMMG observer outside of electoral precinct. The incident was removed as a result of communication established between PMMG and CEC.
Repeated voting:
The incident was reported from # 48 electoral precinct of # 36 Marneuli ED according to which the voter having the traces of marking was allowed to cast a vote. The case was protested by PMMG observer. The complaint was filed which was satisfied.
Illegal restriction of observer’s rights:
There was an incident reported from # 48 electoral precinct of # 36 Marneuli ED according to which short term observer of the PMMG was not allowed to enter the polling station to observe the procedures for the purpose of distribution of duties and responsibilities among the members of the precinct election commission. To this end PMMG established communication with the CEC. As a result the incident was removed and PMMG observer was allowed to enter the polling station. Despite this fact the chairman of the PEC is displaying aggressive gesture against PMMG observer. The underline incident was objected by the observer and with the direct involvement of the chairman of Marneuli district election commission was registered by the precinct election commission.
Inappropriate setting up of the polling station:
At # 36 and # 19 electoral precincts of # 36 Marneuli ED, PMMG observer documented the fact according to which not all electoral materials were posted in the voting booth, notably the list of the majoritarian candidates. To this end PMMG observer made a special remark in the register’s book.
There were no electoral materials posted in the voting booth as required by the law. The incident was reported from # 6 electoral precinct of # 44 Adigeni-Akhaltsikhe ED. The incidents were objected by the PMMG observers and the respective remarks were made in the register’s book.
Voting without application/checking of marking:
The marking was not applied to the voter at # 64 electoral precinct of # 36 Marneuli ED. The incident was removed as a result of verbal objection raised by the observer as well as the special remark made in the register’s book.
The marking was not applied to the voter at # 30 electoral precinct of # 44 Adigeni-Akhaltsikhe ED. The incident was removed as a result of verbal objection raised by the observer as well as the special remark made in the register’s book.
Pre-made signatures in the voters’ list:
There was an incident reported from # 18 electoral precinct of # 36 Marneuli ED according to which the voter has applied his signature along the surname of another voter. The incident was protested in the form of the complaint filed against the precinct election commission.
Non-confirming of ballots with the stamp:
There were no seal applied to the bullets designated for movable box voting. This incident was reported from # 89 electoral precinct of # 36 Marneuli ED. The incident was protested by the PMMG observer who filed a complaint to the precinct election commission. As a result, the movable box with the respective members of the precinct election commission was returned to the electoral precinct and the seal was applied to the bulletins.
Illegal restriction of rights of those people having the authority to be present at the polling station:
Representatives of the informational agency “All Media” were substituting each other at # 55 electoral precinct of # 36 ED. In one case representative of the mentioned agency accompanied the voter into the voting booth, as a result he was expelled from the polling station. In other case the substituted observer of the underlined agency was not allowing the voter to enter the polling station. The incidents were challenged by PMMG observers.
Other types of electoral shortcomings:
There was an incident occurred at # 48 electoral precinct of # 36 Marneuli ED according to which the voters with marking were trying to enter the polling station. The incident was challenged by PMMG observer. As a result the underlined voters were not allowed to enter polling station.
Similar type of incident occurred at # 18 electoral precinct of # 36 Marneuli ED according to which the voter with marking was trying to enter the polling station. The incident was challenged by PMMG observer. As a result the underlined voter was not allowed to enter polling station.
The voter has shown up at # 18 electoral precinct of # 36 Marneuli ED possessing the copy of table voters’ list in which he was making remarks about those voters who have already took part in vote casting process. The fact was challenged by PMMG and other organizations’ observers. As a result the underlined individual left the polling station. In addition, the police was called regarding this incident.
Some procedural shortcomings have been reported from # 59 electoral precinct of # 36 ED. The registers were first requesting the voters to put signatures in the common voters’ list and then were applying marking. Moreover, the supervisor of main voting box was handing out the special envelops to the voters without possessing such right.  The incident was removed as a result of verbal objection raised by PMMG observer.
There was a case of inconsecutive conduction of the electoral procedures on the part of the register at # 55 electoral precinct of # 36 Marneuli ED. Moreover, there was a fact of larger number of voters allowed at the polling station. The incident was removed as a result of verbal objection raised by the PMMG observer.
The register was putting the seal as well as the signature on the bullets in advance at # 65 electoral district of # 36 Marneuli ED. The incident was removed as a result of verbal objection raised by the PMMG observer.
The special list data (list of voters) was not included in the demonstrational protocol at # 46 electoral precinct of # 23 Sagarejo ED. The incident was removed as a result of verbal objection raised by the observer as well as the special remark made in the register’s book.
At # 38 and # 47 electoral precincts of # 23 Sagarejo ED the movable election box voters’ data was not reflected in the voters’ common list. The incident was removed as a result of verbal objection raised by the PMMG observer.
There was an incident reported from # 48 electoral precinct of # 36 Marneui ED according to which no control paper was found in the main bullet box during its opening. The incident was objected by PMMG observer who filed a complaint to the precinct election commission.
The copier machine damaged at # 50 electoral precinct of # 36 Marneuli ED. As a result the precinct election commission has taken a decision to leave the electoral precinct for the purpose of taking the summery protocol to the district election commission. As for the election materials including unused bullets they were left at the polling station without sealing. The incident was challenged by the PMMG observer who filed a complaint to the district election commission.
In total, 34  incidents have were revealed by the short term observers of the PMMG including 5 incidents of presence of unauthorized people at the polling station, 1 incident of inappropriate documentation of the electoral process, 1 incident of agitation, 5 incidents of breach of ballot secrecy, 1 incident of voting without presenting proper documentation, 1 incident of threat/pressure on observers, 1 incident of repeated voting, 1 incident of illegal restriction of observer’s rights, 3 incidents of inappropriate setting up of the polling station, 2 incidents of voting without application/checking of marking, 1 incident of pre-made signatures in the voters’ list, 1 incident of non-confirming of ballots with the stamp, 1 incident of illegal restriction of rights of those people having the authority to be present at the polling station and 10 incidents of presence of different types of electoral shortcomings.
Hereby it has to be noted that out 34 incidents objected by the PMMG observers, 23 were removed as a result of raised verbal objections.
Moreover, PMMG observers have failed 9 complaints, out of which 5 were submitted to precinct election commissions and 4 to district election commission.
As for the complaints submitted to the district election commissions, they were failed on the following ground: absence of control paper in the main bullet box, leaving of election materials including unused bullets at the polling station without sealing, absence of information maintained in the precinct election commission registration book regarding the request (both verbal as well as written) for the delivery of the movable box.
PMMG will continue the conduction of post-election monitoring over the process of adjudication of its complaints through organization’s long term monitors as well as lawyer.
Preliminary assessment of the Election Day monitoring program
Given the facts and available evidence as obtained by the observers, “Multinational Georgia” concludes that 30 October, 2016 Runoff Elections in # 23 Sagarejo, # 36 Marneuli, # 44 Adigeni-Akhaltsikhe  and # 9 Isani electoral districts (ED) with the compact settlement of ethnic minorities was held in general in calm, fair and competitive environment. Mostly, this assertion applies to # 23 Sagarejo, # 44 Adigeni-Akhaltsikhe  and # 9 Isani electoral districts (ED) falling within the framework of PMMG observable areas.
Hereby it has to be reiterated that the monitoring mission of the PMMG fully covered # 36 Marneuli ED in where the observers of the organization still revealed certain number of electoral shortcomings. However, given the quantity of revealed electoral violations as well as their character it can be argued that such shortcomings could not affect the final outcome of the elections.
Particular attention deserves to be played to the fact according to which the quality of drawing of the summary protocol of precinct election commissions has been substantially improved for Runoff Elections as compared with the first round of elections.
Runoff Elections monitoring program is being implemented with the financial support provided by Embassy of the Kingdom of the Netherland in Georgia and Open Society Georgia Foundation (OSGF).
The content of the report, press releases or special announcements to be produced within the frameworks of the monitoring program is under the sole responsibility of the PMMG and can in no way be taken to reflect the views of the donor organizations.