მრავალეროვანი საქართველოს განცხადება 17:00 საათისათვის ამომრჩეველთა აქტივობისა და კენჭისყრის პროცესის მიმდინარეობის შესახებ
განცხადება
17:00 საათისათვის ამომრჩეველთა აქტივობისა
და
კენჭისყრის პროცესის მიმდინარეობის შესახებ
21 ოქტომბერი
08:00 -17:00
საერთო სამოქალაქო მოძრაობა „მრავალეროვანი საქართველო“ ახორციელებს მუნიციპალიტეტის წარმომადგენლობითი ორგანოს-საკრებულოსა და თვითმმართველი ქალაქის/თვითმმართველი თემის მერის 2017 წლის 21 ოქტომბრის არჩევნების დღეზე სამონიტორინგო პროგრამას.
არჩევნების დღეზე სამონიტორინგო პროგრამა მოიცავს 19 საარჩევნო ოლქს, კერძოდ: რუსთავის # 20, გარდაბნის # 21, მარნეულის # 22, ბოლნისის # 23, დმანისის # 24, წალკის # 25, თეთრიწყაროს # 26, (ქვემო ქართლი), ბორჯომის # 36, ახალციხის # 37, ადიგენის # 38, ასპინძის # 39, ახალქალაქის # 40, ნინოწმინდის # 41, (სამცხე-ჯავახეთი), საგარეჯოს # 11, ახმეტის # 18, (კახეთის), კასპის # 30,  გორის # 32, ქარელის # 33 და ხაშურის # 35 (შიდა ქართლის) საარჩევნო ოლქებს.
სამონიტორინგო პროგრამაში ჩართულია 487 მოკლევადიანი დამკვირვებელი, მათ შორის საუბნო, მობილიური ჯგუფის, საოლქო საარჩევნო კომისიისა და ცენტრალური საარჩევნო კომისიის დამკვირვებელი.
სამონიტორინგო პროგრამა სრულად ფარავს რუსთავის # 20, მარნეულის # 22, გორის # 32, ახალციხის # 37 და ახალქალაქის # 40 საარჩევნო ოლქებს.
არჩევნების დღეზე სამონიტორინგო პროგრამის ხელშეწყობის მიზნით „მრავალეროვანი საქართველოს“ ცენტრალურ ოფისში ფუნქციონირებს ინციდენტების ცენტრი. ინციდენტების ცენტრის 8 ოპერატორი მუშაობს საგანგებო რეჟიმში. ოპერატორები მოკლევადიანი დამკვირვებლებისაგან მუდმივ რეჟიმში იღებენ და ამუშავებენ საარჩევნო ხასიათის ინფორმაციას.
გარდა აღნიშნულისა, „მრავალეროვანი საქართველოს“ ოფისში მოქმედებს ცხელი ხაზი (591 04 76 02), რითაც ნებისმიერ მსურველს შეუძლია ისარგებლოს და არჩევნების დღეზე სამონიტორინგო პროგრამას მიაწოდოს მის ხელთ არსებული საარჩევნო ხასიათის ინფორმაცია.
არჩევნებზე დღეზე სამონიტორინგო პროგრამას სამართლებრივ მხარდაჭერას უწევენ პროგრამის იურისტები.
ამომრჩეველთა აქტივობა 17:00 მდგომარეობით:
რუსთავის # 20 საარჩევნო ოლქში რეგისტრირებულ ამომრჩეველთა რაოდენობა შეადგენს 105 616 მოქალაქეს. აქედან, 17 საათისთვის დაფიქსირებულია ოლქში რეგისტრირებულ ამომრჩეველთა 30,9 % - იანი აქტივობა.
მარნეულის # 22 საარჩევნო ოლქში რეგისტრირებულ ამომრჩეველთა რაოდენობა შეადგენს 98 280 მოქალაქეს. აქედან, 17 საათისათვის დაფიქსირებულია ოლქში რეგისტრირებულ ამომრჩეველთა 30,34 % - იანი აქტივობა.
გორის # 32 საარჩევნო ოლქში რეგისტრირებულ ამომრჩეველთა რაოდენობა შეადგენს 110 437 მოქალაქეს. აქედან 17 საათისათვის დაფიქსირებულია ოლქში რეგისტრირებულ ამომრჩეველთა 30 % -იანი  აქტივობა.
ახალციხის # 37  საარჩევნო ოლქში რეგისტრირებულ ამომრჩეველთა რაოდენობა შეადგენს 34 367 მოქალაქეს. აქედან 17 საათისათვის დაფიქსირებულია ოლქში რეგისტრირებულ ამომრჩეველთა 41.45 %-იანი აქტივობა.
ახალქალაქის # 40  საარჩევნო ოლქში რეგისტრირებულ ამომრჩეველთა რაოდენობა შეადგენს  38 148 მოქალაქეს. აქედან 17 საათისათვის დაფიქსირებულია ოლქში რეგისტრირებულ ამომრჩეველთა 39,6 %-იანი აქტივობა.
რაც შეეხება კენჭისყრის მიმდინარეობის პროცესს, „მრავალეროვანი საქართველოს“ მოკლევადიანი დამკვირვებლების მიერ გამოვლენილი იქნა შემდეგი ხასიათის ინციდენტები:
ახალქალაქის # 40 საარჩევნო ოლქის # 16 საარჩევნო უბანზე დაფიქსირდა ამომრჩევლის მარკირების წესის დარღვევა. კერძოდ, ამომრჩეველს მარკირების შემოწმების გარეშე მიეცა ხმის მიცემის უფლება. ,,მრავალეროვანი საქართველოს“ დამკვირვებლის მიერ სიტყვიერი შენიშვნის საფუძველზე აღმოიფხვრა აღნიშნული დარღვევა, რაც დაფიქსირდა ჩანაწერთა წიგნში.
ახალქალაქის # 40 საარჩევნო ოლქის # 16 საარჩევნო უბანზე დაფიქსირდა გადასატანი საარჩევნო ყუთის სიაში არსებული ამომრჩევლის ხმის მიცემის უფლების შეზღუდვა. რადგან გადასატანი საარჩევნო ყუთის სიაში არასწორად იყო მითითებული ამომრჩევლის მისამართი. აღნიშნული დაფიქსირდა ჩანაწერთა წიგნში.
ახალქალაქის # 40 საარჩევნო ოლქის # 16 საარჩევნო უბანზე დაფიქსირდა ბიულეტენის წინასწარი დამოწმება ხელმოწერით და ბეჭდით. ,,მრავალეროვანი საქართველოს“ დამკვირვებლის მიერ სიტყვიერი შენიშვნის საფუძველზე აღმოიფხვრა აღნიშნული დარღვევა, რაც დაფიქსირდა ჩანაწერთა წიგნში.
მარნეულის # 22 საარჩევნო ოლქის # 51 საარჩევნო უბანზე დაფიქსირდა გადასატანი საარჩევნო ყუთის სიაში არსებული ამომრჩევლების ხმის მიცემის უფლების შეზღუდვა, ვინაიდან დაზიანდა გადასატანი ყუთის ამომრჩეველთა სია. რის გამოც საარჩევნო ოლქის ადმინისტრაციის მიერ მიღებული იქნა გადაწყვეტილება გადასატანი საარჩევნო ყუთი არ გასულიყო საარჩევნო უბნიდან.
მარნეულის # 22 საარჩევნო ოლქის # 5 საარჩევნო უბანი კანონით გათვალისწინებული დროის ნაცვლად გაიხსნა 08:30 საათზე. აღნიშნული შესაბამისი ფორმით დაფიქსირდა ჩანაწერთა წიგნში.
ახალქალაქის # 40 საარჩევნო ოლქის # 9 საარჩევნო უბანზე დაფიქსირდა ამომრჩევლის მარკირების წესის დარღვევა. კერძოდ, ამომრჩეველს მარკირების შემოწმების გარეშე მიეცა ხმის მიცემის უფლება. ,,მრავალეროვანი საქართველოს“ დამკვირვებლის მიერ სიტყვიერი შენიშვნის საფუძველზე აღმოიფხვრა აღნიშნული დარღვევა, რაც დაფიქსირდა ჩანაწერთა წიგნში.
მარნეულის  # 22 საარჩევნო ოლქის # 81 საარჩევნო უბანზე დაფიქსირდა ამომრჩევლის მარკირების წესის დარღვევა. კერძოდ, ამომრჩეველს მარკირების შემოწმების გარეშე მიეცა ხმის მიცემის უფლება.  ,,მრავალეროვანი საქართველოს“ დამკვირვებლის მიერ სიტყვიერი შენიშვნის საფუძველზე აღმოიფხვრა აღნიშნული დარღვევა, რაც დაფიქსირდა ჩანაწერთა წიგნში.
მარნეულის # 22 საარჩევნო ოლქის # 3 საარჩევნო უბანზე გადასატანი საარჩევნო ყუთი 12:15 საათზე დალუქულ მდგომარეობაში დაბრუნდა საარჩევნო უბანზე იმ მიზეზით, რომ გადასატანი საარჩევნო ყუთის ამომრჩეველთა სიაში არსებული ამომრჩევლები არ იმყოფებოდნენ მითითებულ მისამართებზე. კომისიის თავმჯდომარემ მიიღო გადაწყვეტილება გადასატანი ყუთი კვლავ გასულიყო უბნიდან.
ახალქალაქის # 40 საარჩევნო ოლქის # 66 საარჩევნო უბანზე დაფიქსირდა ამომრჩევლის მარკირების წესის დარღვევა. კერძოდ, ამომრჩეველს მარკირების შემოწმების გარეშე მიეცა ხმის მიცემის უფლება. ,,მრავალეროვანი საქართველოს“ დამკვირვებლის მიერ სიტყვიერი შენიშვნის საფუძველზე აღმოიფხვრა აღნიშნული დარღვევა, რაც დაფიქსირდა ჩანაწერთა წიგნში.
ახალქალაქის # 37 საარჩევნო ოლქის # 6 საარჩევნო უბანზე დამკვირვებელი ცდილობდა დახმარებოდა ამომრჩეველს ხმის მიცემაში, რომელიც რეალურად არ საჭიროებდა დახმარებას. ,,მრავალეროვანი საქართველოს“ დამკვირვებლის მიერ სიტყვიერი შენიშვნის საფუძველზე აღმოიფხვრა აღნიშნული დარღვევა, რაც დაფიქსირდა ჩანაწერთა წიგნში.
მარნეულის # 22 საარჩევნო ოლქის # 74 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველმა ხმის მიცემა განახორციელა მართვის მოწმობის წარდგენის საფუძველზე. აღნიშნული დარღვევა დაფიქსირდა ჩანაწერთა წიგნში.
მარნეულის # 22 საარჩევნო ოლქის # 37 საარჩევნო უბანზე დაფიქსირდა ამომრჩევლის მარკირების წესის დარღვევა. კერძოდ, ამომრჩეველს მარკირების შემოწმების გარეშე მიეცა ხმის მიცემის უფლება. ,,მრავალეროვანი საქართველოს“ დამკვირვებლის მიერ სიტყვიერი შენიშვნის საფუძველზე აღმოიფხვრა აღნიშნული დარღვევა, რაც დაფიქსირდა ჩანაწერთა წიგნში.
მარნეულის # 22 საარჩევნო ოლქის # 37 საარჩევნო უბანზე რეგისტრაციის დროს ამომრჩეველმა სიაში ხელმოწერა დააფიქსირა სხვა პიროვნების მაიდენტიფიცირებელი მონაცემების გასწვრივ. აღნიშნული შესაბამისი წესით დაფიქსირდა ჩანაწერთა წიგნში.
ახალქალაქის # 40 საარჩევნო ოლქის # 38 საარჩევნო უბანზე დაფიქსირდა კენჭისყრის ფარულობის დარღვევა, კერძოდ კაბინაში ხმის მიცემის დროს იმყოფებოდა ორი პირი. აღნიშნული დაფიქსირდა ჩანაწერთა წიგნში.
მარნეულის # 22 საარჩევნო ოლქის # 69 საარჩევნო უბანზე დაფიქსირდა ბიულეტენის წინასწარი დამოწმება ხელმოწერით და ბეჭდით. ,,მრავალეროვანი საქართველოს“ დამკვირვებლის მიერ სიტყვიერი შენიშვნის საფუძველზე აღმოიფხვრა აღნიშნული დარღვევა, რაც დაფიქსირდა ჩანაწერთა წიგნში.
მარნეულის # 22 საარჩევნო ოლქის # 36 საარჩევნო უბანზე დაფიქსირდა კენჭისყრის ფარულობის დარღვევა, კერძოდ შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირმა, რომელიც იმყოფებოდა ამომრჩეველთა ერთიან სიაში უარი განაცხადა საარჩევნო კაბინაში შესვლაზე და კენჭისყრა განახორციელა საჯაროდ. აღნიშნული დაფიქსირდა ჩანაწერთა წიგნში.
ახალციხის # 37 საარჩევნო ოლქის # 6 საარჩევნო უბანზე დაფიქსირდა ამომრჩევლის მარკირების წესის დარღვევა. კერძოდ, ამომრჩეველს მარკირების შემოწმების გარეშე მიეცა ხმის მიცემის უფლება. ,,მრავალეროვანი საქართველოს“ დამკვირვებლის მიერ სიტყვიერი შენიშვნის საფუძველზე აღმოიფხვრა აღნიშნული დარღვევა, რაც დაფიქსირდა ჩანაწერთა წიგნში.
მარნეულის # 22 საარჩევნო ოლქის # 55 საარჩევნო უბანზე მოქალაქე რასინ ისმაილოვი გამოცხადდა სხვა პირის, კერძოდ ,,ევროპული საქართველოს“ წარმომადგენლის აკრედიტაციით, რაც დადასტურდა აღნიშნულის პირადობის დამადასტურებელი მოწმობისა და აკრედიტაციაში მითითებული პირადი ნომრის უზუსტობით.
გორის # 32 საარჩევნო ოლქის # 69 საარჩევნო უბანზე დაფიქსირდა მოქალაქის მიერ სხვა პირის ნაცვლად ხმის მიცემის მცდელობა, იმ მოტივით რომ აღნიშნული მოქალაქე წარმოადგენდა იმ ამომრჩევლის მეურვეს, რომლის ნაცვლადაც ცდილობდა ხმის მიცემას. აღნიშნულ ფაქტზე საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის მიერ მოხდა ადეკვატური რეაგირება.
“მრავალეროვანი საქართველო” 2003 წლიდან აქტიურად არის ჩართული ქვეყანაში არჩევნების გამჭვირვალობის ხელშეწყობისა და საარჩევნო პროცედურების ეფექტურად რეალიზების პროცესში. ორგანიზაცია მონიტორინგს უწევდა საქართველოში გამართულ ყველა არჩევნებს.
არჩევნების დღეზე სამონიტორინგო პროგრამა ხორციელდება საქართველოშინიდერლანდებისსამეფოსსაელჩოს, ეროვნულიღვაწლიდემოკრატიისათვის (NED), ფონდიღიასაზოგადოებასაქარველოს“ (OSGF), საქართველოშიდიდიბრიტანეთისადაჩრდილოეთირლანდიისგაერთიანებულისამეფოსსაელჩოსა და შვედეთის საგარეო საქმეთა სამინიტროს ფინანსურიმხარდაჭერით.
განცხადების შინაარსზე პასუხისმგებელია საერთო-სამოქალაქო მოძრაობა „მრავალეროვანი საქართველო“ და იგი შესაძლოა არ ასახადეს დონორი ორგანიზაციების შეხედულებებსა და მოსაზრებებს.

Statement of the Public Movement Multinational Georgia Regarding turn over by 17:00 as well as voting process
Statement
Regarding turn over by 17:00 as well as voting process
21 October
08:00 -17:00
Public Movement Multinational Georgia (PMMG) is conducting the Elections Day monitoring program for 21 October 2017 Elections of the Representative Body of Municipality - Sakrebulo and Mayor of Self-Governing City/Self-governing Community.
The Elections Day monitoring program covers 19 electoral districts (ED): Rustavi # 20, Gardabani # 21, Marneuli # 22, Bolnisi # 23, Dmanisi # 24, Tskalka # 25, Tetritskaro # 26, (Kvemo Kartli region), Borjomi # 36, Akhaltsikhe # 37, Adigeni # 38, Aspindza # 39, Akhalkalaki # 40, Ninotsminda # 41, (Samtskhe-Javakheti), Sagarejo # 11, Akhmeta # 18, (Kakheti), Kaspi # 30, Gori # 32, Kareli # 33 and Khashuri # 35 (Shida Kartli) electoral districts.
The Elections Day monitoring program is being implemented by 487 short term observers deployed by the PMMG including static observers, mobile group observers, district election commission observes and  central election commission observer.
The monitoring program fully covers Rustavi # 20, Marneuli # 22, Gori # 32, Akhaltsikhe # 37 and Akhalkalaki # 40 electoral district.
For the purpose of effective realization of Elections Day monitoring program PMMG mobilized 8 incidents’ center operators stationed at its head office. Incidents’ center operators will process the electoral findings as obtained from program deployed short term observers. Moreover, the hot line (591 04 76 02) is being functional at the PMMG office thus enabling all the interested parties to report electoral findings to the organization’s head office.
The Elections Day monitoring program is being supported by the lawyers engaged into the program.
Turnout at 17:00
The number of registered voters in # 20 Rustavi electoral district accounts for 105 616 people. The turnout by 17:00: 30,9 %
The number of registered voters in # 22 Marneuli electoral district accounts for 98 280 people. The turnout by 17:00: 30.34 %
The number of registered voters in # 32 Gori electoral district accounts for 110 437 people. The turnout by 17:00: 30 %
The number of registered voters in # 37 Akhaltsikhe electoral district accounts for 34 367 people. The turnout by 17:00: 41,45 %
The number of registered voters in # 40 Akhalkalaki electoral district accounts for 38 148 people. The turnout by 17:00: 39,6 %
As for the conduction of vote casting process, PMMG observers have revealed the following types of electoral shortcomings as revealed during the voting process:
The incident of casting vote without checking of marking was reported from # 16 electoral precinct of # 40 Akhalkalaki electoral district. The registrar of the precinct election commission allowed the voter to cast a vote without application of marking. The incident was removed as a result of verbal objection raised by PMMG observer. The respective note was introduced into the journal of notes.
At # 16 electoral precinct of # 40 Akhalkalaki electoral district the incident was reported with regard to the restriction of voter’s right to cast a vote through the movable ballot box. The address as indicated in the voters list was incorrect. The incident was challenged by PMMG observer and the respective note was made into the journal of notes.
At # 16 electoral precinct of # 40 Akhalkalaki electoral district the incident was reported by PMMG observer according to which the seal and signature were preliminarily applied to the ballot paper. The incident was removed as a result of verbal objection raised by PMMG observer. The respective note was made into the journal of notes.
At # 51 electoral precinct of # 22 Marneuli electoral district the incident was reported with regard to the restriction of voter’s right to cast a vote through the movable ballot box. The voters’ list for movable ballot box was damaged. As a result Marneuli district election commission has made a decision to cancel the process of voting through the movable ballot box.
# 5 electoral precinct of # 22 Marneuli electoral district was opened with delay at 08:30 instead of the time as stipulated by the law. The incident was challenged by PMMG observer and the respective note was made into the journal of notes.
The incident of casting vote without checking of marking was reported from # 9 electoral precinct of # 40 Akhalkalaki electoral district. The voter was allowed to cast a vote without checking for marking. The incident was removed as a result of verbal objection raised by PMMG observer. The respective note was made into the journal of notes
The incident of casting vote without checking of marking was reported from # 81 electoral precinct of # 22 Marneuli electoral district. The voter was allowed to cast a vote without checking for marking. The incident was removed as a result of verbal objection raised by PMMG observer. The respective note was made into the journal of notes
The incident was reported from # 3 electoral precinct of # 22 Marneuli electoral district according to which the movable ballot box was returned to the polling station in sealed condition at 12:15. The reason for such an earlier return was explained by the fact that the voters were not present at the addresses as were indicated in the list. The precinct election commission has made a decision to resume the process of vote casting through the movable ballot box and the box was sent to the voters again.
The incident of casting vote without checking of marking was reported from # 66 electoral precinct of # 40 Akhalkalaki electoral district. The voter was allowed to cast a vote without checking for marking. The incident was removed as a result of verbal objection raised by PMMG observer. The respective note was made into the journal of notes
There was an attempt on the part of observer representing other observer organization to assist the voter in casing a vote. The incident was reported from # 6 electoral precinct of # 37 Akhaltsikhe electoral district. Hereby it has to be noted that the voter did not actually need the support of another person. The incident was removed as a result of verbal objection raised by PMMG observer. The respective note was made into the journal of notes.
The incident was reported from # 74 electoral precinct of # 22 Marneuli electoral district according to which the voter casted a vote by presenting the driving license. The incident was objected by PMMG observer and the respective note was made into the journal of notes.
The incident of casting vote without checking of marking was reported from # 37 electoral precinct of # 22 Marneuli electoral district. The voter was allowed to cast a vote without checking for marking. The incident was removed as a result of verbal objection raised by PMMG observer. The respective note was made into the journal of notes.
The incident was reported from # 37 electoral precinct of # 22 Marneuli electoral district according to which the voter put a signature in the paragraph belonging to the other voter. The respective note was made into the journal of notes.
The incident related with the violation of vote secrecy was reported from # 38 electoral precinct of # 40 Akhalkalaki electoral district,according to which two people were identified simultaneously into the voting booth. The incident was challenged by PMMG observer and the respective note was made into the journal of notes.
At # 69 electoral precinct of # 22 Marneuli electoral district PMMG observer has identified the case according to which the seal and signature were preliminarily applied to the ballot paper. The incident was removed as a result of verbal objection raised by PMMG observer. The respective note was made into the journal of notes.
The incident related with the violation of vote secrecy was reported from # 36 electoral precinct of # 22 Marneuli electoral district,according to which the person with disabilities being enlisted into the common voters’ list refused to enter into the voting booth and thus cast a vote openly. The incident was challenged by PMMG observer and the respective note was made into the journal of notes.
The incident of casting vote without checking of marking was reported from # 6 electoral precinct of # 37 Akhaltsikhe electoral district. The voter was allowed to cast a vote without checking for marking. The incident was removed as a result of verbal objection raised by PMMG observer. The respective note was made into the journal of notes.
At # 55 electoral precinct of # 22 Marneuli electoral district Rasin Ismailov appeared in the polling station with the accreditation of another person, notably representative of “European Georgia”. The incident has been confirmed by the review of the documentation.
The attempt of casing a vote on behalf of the other individual was reported from # 69 electoral precinct of # 32 Gori electoral district. The incident was explained by the fact that the person could not vote independently and allowed another individual (being under his custody) to vote on his behalf. The incident was adequately approached by the chair of the precinct election commission.
Hereby it has to be noted that since 2003 PMMG is actively engaged in a process of promotion of fair elections as well as effective realization of electoral procedures. Organization conducted Elections Day monitoring for all elections held in the country.
Monitoring program of 21 October 2017 Elections of the Representative Body of Municipality - Sakrebulo and Mayor of Self-Governing City/Self-governing Community is being implemented with the financial support provided by the Embassy of the Netherlands in Georgia, National Endowment for Democracy (NED), Open Society Georgia Foundation (OSGF), the Embassy of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland and Ministry of Foreign Affairs of the Kingdom of Sweden.
The content of the statement is under the sole responsibility of PMMG and can in no way be taken to reflect the views of the donor organizations.