განცხადება ხმის მიცემის პროცესის მიმდინარეობის შესახებ 12 ნოემბერი 18 : 30
საერთო სამოქალაქო მოძრაობა „მრავალეროვანი საქართველო“ ახორციელებს თვითმმართველი ქალაქის/თვითმმართველი თემის მერის 2017 წლის 21 ოქტომბრის არჩევნების მე-2 ტურის სამონიტორინგო პროგრამას.
სამონიტორინგო პროგრამა ფარავს ბორჯომის #36, ხაშურის # 35 და ყაზბეგის # 29 საარჩევნო ოლქებს.
სამონიტორინგო პროგრამაში ჩართულია 83 მოკლევადიანი დამკვირვებელი, მათ შორის 63 საუბნო, 16 მობილიური ჯგუფის, 3 საოლქო საარჩევნო კომისიისა და 1 ცენტრალური საარჩევნო კომისიის დამკვირვებელი.
სამონიტორინგო პროგრამა სრულად ფარავს ბორჯომის # 36 და ყაზბეგის # 29 საარჩევნო ოლქებს, რაც შეეხება ხაშურის # 35 საარჩვნო ოლქს, სამონიტორინგო პროგრამა განხორციელდება ქალაქ ხაშურში მდებარე ყველა საარჩვნო უბანზე.
არჩევნების დღეზე სამონიტორინგო პროგრამის ხელშეწყობის მიზნით „მრავალეროვანი საქართველოს“ ცენტრალურ ოფისში ფუნქციონირებს ინციდენტების ცენტრი. ინციდენტების ცენტრის ოპერატორები მუშაობენ საგანგებო რეჟიმში. ოპერატორები მოკლევადიანი დამკვირვებლებისაგან მუდმივ რეჟიმში იღებენ და ამუშავებენ საარჩევნო ხასიათის ინფორმაციას.
გარდა აღნიშნულისა, „მრავალეროვანი საქართველოს“ ოფისში მოქმედებს ცხელი ხაზი (591 04 76 02), რითაც ნებისმიერ მსურველს შეუძლია ისარგებლოს და არჩევნების დღეზე სამონიტორინგო პროგრამას მიაწოდოს მის ხელთ არსებული საარჩევნო ხასიათის ინფორმაცია.
არჩევნებზე დღეზე სამონიტორინგო პროგრამას სამართლებრივ მხარდაჭერას უწევენ პროგრამის იურისტები.
„მრავალეროვანი საქართველოს“ მოკლევადიანი დამკვირვებლების მიერ მოწოდებული ინფორმაციის შესბამისად ხმის მიცემის პროცესში დაფიქსირდა რიგი ხარვეზებისა, კერძოდ:
ბორჯომის # 36 საარჩევნო ოლქის # 26 საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრმა ამომრჩეველს, რომელსაც სჭირდებოდა დახმარება ხმამაღლა გაუკეთა მითითება, თუ რომელი კანდიდატისათვის მიეცა ხმა. ინციდენტი გაპროტესტებულ იქნა „მრავალეროვანი საქართველოს“ დამკვირვებლის მიერ, რასთან დაკავშირებითაც დაიწერა საჩივარი.
ბორჯომის # 36 საარჩევნო ოლქის # 21 საარჩევნო უბანზე ადგილი ქონდა ამომრჩევლის მიერ არასათანადო კოკუმენტით ხმის მიცემას (ორ ადგილზე გახვრეტილი პირადობის დამატასტურებელი მოწმობა, რაც გულისხმობს რომ იგი ძალადაკარგულია). ინციდენტი გაპროტესტებულ იქნა „მრავალეროვანი საქართველოს“ დამკვირვებლის მიერ, რასთან დაკავშირებითაც დაიწერა საჩივარი.
ბორჯომის # 36 საარჩევნო ოლქის # 5 საარჩევნო უბანზე ადგილი ქონდა ინციდენტს, რის შესაბამისადაც 12:07 გაუმართავ მდგომარეობაში იმყოფებოდა მარკირების შესამოწმებელი ფანარი. ინციდენტი გაპროტესტებულ იქნა „მრავალეროვანი საქართველოს“ დამკვირვებლის მიერ, რის შედეგადაც ხარვეზი დროულად აღმოიფხვრა - ფანარი გამოიცვალა.
ბორჯომის # 36 საარჩევნო ოლქის # 5 საარჩევნო უბანზე ადგილი ინციდენტს, რის შესაბამისადაც 12:40 ხალხმრავლობა დაფიქსირდა საარჩევნო უბანზე. ხარვეზი გაპროტესტებულ იქნა „მრავალეროვანი საქართველოს“ დამკვირვებლის მიერ, რის შედეგადაც ნაკადის მარეგულირებელმა მოაწესრიგა საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველთა რაოდენობა.
ბორჯომის # 36 საარჩევნო ოლქის # 25 საარჩევნო უბანის გადასატან საარჩევნო ყუთში დაფიქსირდა ჩაგდებული 3კონვერტი ბიულეტენების გარეშე. მრავალეროვანი საქართველოსდამკვირვებლის სიტყვიერი მითითების საფუძველზე,კომისიის შესაბამისоწევრების მიერ დაწერილ იქნა ახსნა-განმარტბითი ბარათი, რის მიხედვითაც გაირკვა, რომ მათ შემთხვევით, მგზავრობის დროს ჩაუვარდათ 3 კონვერტი გადასატან ყუთში. ხარვეზი აღმოიფხვრა, სანაცვლოდ გაიცა 3 კონვერტი.
ბორჯომის # 36 საარჩევნო ოლქის # 13საარჩევნო უბანის შესასვლელთან იმყოფებოდნენ პირები, რომლებიც ხელს უშლიდნენ კენჭისყრის პროცესის მიმდინარეობას, კერძოდ ხმაურობდნენ, ასევე აწარმოებდნენ ვიდეო გადაღებას.  მრავალეროვანი საქართველოსდამკვირვებლის სიტყვიერი მითითების საფუძველზე,საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ გამოიძახა საპატრულო პოლიცია, რომელმაც ზემოღნიშნულ პირებს დაატოვებინა საარჩევნო უბნის მიმდებარე ტერიტორია.
ბორჯომის # 36 საარჩევნო ოლქის # 19 საარჩევნო უბანზე ადგილი ქონდა ინციდენტს, რის შესაბამისადაც 17:00 საათის მდგომარეობით ამომრჩეველთა ხელმოწერების რაოდენობა არ ემთხვევოდა გაცემული ბიულეტენების რაოდენობას. ინციდენტი გაპროტესტებულ იქნა „მრავალეროვანი საქართველოს“ დამკვირვებლის მიერ, რის შესაბამისადაც ახსნა-განმარტება დაწერა კომისიის წევრმა (რეგისტრატორმა), რემელმაც აღიარა მის მიერ დაშვებლი უნებლიე შეცდომა. აღნიშნულთან დაკავშირებით „მრავალეროვანი საქართველოს“ დამკვირვებლის მიერ დაიწერა საჩივარი.
“მრავალეროვანი საქართველო” 2003 წლიდან აქტიურად არის ჩართული ქვეყანაში არჩევნების გამჭვირვალობის ხელშეწყობისა და საარჩევნო პროცედურების ეფექტურად რეალიზების პროცესში. ორგანიზაცია მონიტორინგს უწევდა საქართველოში გამართულ ყველა არჩევნებს.
არჩევნების დღეზე სამონიტორინგო პროგრამა ხორციელდება საქართველოშინიდერლანდებისსამეფოსსაელჩოს, ფონდიღიასაზოგადოებასაქარველოს“ (OSGF), საქართველოშიდიდიბრიტანეთისადაჩრდილოეთირლანდიისგაერთიანებულისამეფოსსაელჩოსა და  ნორვეგიის საგარეო საქამეთა სამინისტროს მხარდაჭერით.
განცხადების შინაარსზე პასუხისმგებელია საერთო-სამოქალაქო მოძრაობა „მრავალეროვანი საქართველო“ და იგი შესაძლოა არ ასახადეს დონორი ორგანიზაციების შეხედულებებსა და მოსაზრებებს.

Statement Regarding the proceedings of the voting process 12 November 18:30
Public Movement Multinational Georgia (PMMG) conducts the Elections Day monitoring program for 21 October 2017 Run-off Elections of Mayor of Self-Governing City/Self-governing Community.
The Elections Day monitoring program covers Borjomi # 36, Khashuri # 35 and Khazbegi # 29 electoral districts (ED).
The Elections Day monitoring program is being implemented by 83 short term observers deployed by the PMMG including 63 static observers, 16 mobile group observers, 3 district election commission observes and 1 central election commission observers.
The monitoring program fully covers Borjomi # 36 and Khazbegi # 29 electoral districts. As for Khashuri # 35 electoral district, the monitoring program covers only those electoral precincts located inside of City Khashuri.
For the purpose of effective realization of Elections Day monitoring program PMMG mobilized  incidents’ center operators stationed at its head office. Incidents’ center operators process the electoral findings as obtained from program deployed short term observers. Moreover, the hot line is being functional at the PMMG office thus enabling all the interested parties to report electoral findings to the organization’s head office.
The Elections Day monitoring program is being supported by the lawyers engaged into the program.
PMMG short term observers have reported the following shortcomings as revealed during voting process:
At #  26 electoral precinct of # 36 Borjomi electoral district the member of the precinct election commission has openly advised the voter (being in need of support) whom to cast a vote. The incident was challenged by PMMG short term observer. The respective complaint was filed to the precinct election commission.
At #  21 electoral precinct of # 36 Borjomi electoral district the incident was reported by PMMG short term observer according to which the voter has casted a vote without presenting a proper document (the ID with the made 2 holes – not valid). The incident was challenged by PMMG short term observer. The respective complaint was filed to the precinct election commission.
At #  5 electoral precinct of #  36 Borjomi electoral district the incident was reported by PMMG short term observer according to which the marking checking appliance was not functioning by12:07. The incident was challenged by PMMG short term observer. As a result the shortcoming was timely eradicated and the new appliance was introduced.
At # 5 electoral precinct of # 36 Borjomi electoral district the incident was reported by PMMG short term observer according to which the excessive number of voters was identified at the polling station by 12:40. The incident was challenged by PMMG short term observer. As a result the number of voters has become regulated at the polling station by the respective member (queue regulator) of the precinct election commission.
There was an incident reported from # 25 electoral precinct of # 36 Borjomi electoral district according to which 3 envelopes were inserted into the movable ballot box without the respective number of the ballots. The incident was challenged by PMMG short term observer. As a result the explanatory note was developed by the respective members of the precinct elections commission according to which they have accidently inserted the envelopes while driving. The shortcoming was eradicated and 3 envelopes were issued.
Number of people were standing at the entrance of # 13 electoral precinct of # 36 Borjomi electoral district and interfering in the voting process – shouting as well as making video. As a result of verbal objection raised by PMMG short term observer, the chairperson of the precinct election commission called the police, which eventually ousted the underlined people from the territory of electoral precinct.
There was an incident reported from # 19 electoral precinct of # 36 Borjomi electoral district according to which the number of voters’ signatures did not coincide with the number of issued bullet papers by 17:00. The incident was challenged by PMMG short term observer. As a result the member of precinct election commission (registrar) has drafted an explanatory note and consequently admitted the made unintentional mistake. PMMG observer has filed and submitted a complaint to the precinct election commission.
Hereby it has to be noted that since 2003 PMMG is actively engaged in a process of promotion of fair elections as well as effective realization of electoral procedures. Organization conducted Elections Day monitoring for all elections held in the country.
21 October 2017Run-off Elections of Mayor of Self-Governing City/Self-governing Community monitoring program is being implemented with the support provided by the Embassy of the Netherlands in Georgia, “Open Society-Georgia Foundation” (OSGF), the Embassy of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland and Norwegian Ministry of Foreign Affairs.
The content of the statement is under the sole responsibility of PMMG and can in no way be taken to reflect the views of the donor organizations.