საერთო-სამოქალაქო მოძრაობამ „მრავალეროვანი საქართველო“ წინასაარჩევნო გარემოს მონიტორინგის შემაჯამებელი ანგარიშის პრეზენტაცია გამართა და მედიის წარმომადგენლებს წარუდგინა ინფორმაცია გამოვლენილი დარღვევებისა და ინციდენტების შესახებ.
ორგანიზაციის მონიტორინგის ანგარიმა მოიცვა 2020 წლის 15 ივნისიდან 2020 წლის 24 ოქტომბრამდე გამოვლენილი ინციდენტები.
მრავალეროვანი საქართველოს საარჩევნო ექსპერტმა ლელა ტალიურმა დეტალური განამარტებები გააკეთა დარღვევებისა და ინციდენტების შესახებ, მათ შორის: ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენების, წინასაარჩევნო კამპანიაში მონაწილეობისა და აგიტაციის წესების დარღვევის, წინასაარჩევნო კამპანიაში ხელშეშლის, საარჩევნო პლაკატებისა და საარჩევნო ბანერების დაზიანების, მუქარის და ფიზიკური ანგარიშსწორების,
ამომრჩევლის სავარაუდო მოსყიდვის, ამომრჩეველთა პირადი მონაცემების სავარაუდოდ უკანონოდ შეგროვების, მედიის საქმიანობაში ხელშეშლის, სიძულვილის ენისა და დეზინფორმაციის გავრცელების და დისკრედიტაციის მცდელობის, ასევე სომხურ და აზერბაიჯანულ თემებს შორის ეთნოსთაშორისი შუღლის გაღვივების და დაპირისპირების ხელშემწყობი შინაარსის განცხადებების შესახებ.
საანგარიშო პერიოდში დაფიქსირდა: ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენების - 8, წინასაარჩევნო კამპანიაში მონაწილეობისა და აგიტაციის წესების დარღვევის - 8, წინასაარჩევნო კამპანიაში ხელშეშლის 9, საარჩევნო პლაკატების დაზიანების არაერთი, საარჩევნო ბანერის დაზიანების - 3, მუქარის - 7, ფიზიკური ანგარიშსწორების 10, ამომრჩევლის სავარაუდო მოსყიდვის - 4, ამომრჩეველთა პირადი მონაცემების სავარაუდოდ უკანონოდ შეგროვების - 3, მედიის საქმიანობაში ხელშეშლის - 4 ფაქტი. ასევე გამოვლინდა სიძულვილის ენის შემცველი - 2, დეზინფორმაციის გავრცელების და დისკრედიტაციის მცდელობის 5 ფაქტი. ასევე, სომხურ და აზერბაიჯანულ თემებს შორის ეთნოსთაშორისი შუღლის გაღვივების და დაპირისპირების ხელშემწყობი შინაარსის - 4 საჯარო განცხადება.
ორგანიზაციის წარმომადგენლების ლელა ტალიურისა და დარეჯან გიორბელიძის ინფორმაციით დაფიქსირებული ძალადობისა და ფიზიკური ანგარიშსწორების 10 ფაქტიდან 8 ფაქტი ქვემო ქართლის რეგიონში დაფიქსირდა.
წინასაარჩევნო გარემოს მონიტორინგი საქართველოს ეთნიკურად კომპაქტურად დასახლებულ რეგიონებში 21 გრძელვადიანი დამკვირვებლის მეშვეობით განხორციელდა.
ანგარიშის გამოცემა შესაძლებელი გახდა ამერიკელი ხალხის მხარდაჭერით „ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს“ (USAID) დაფინანსებით. ანგარიშში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის საერთო-სამოქალაქო მოძრაობას „მრავალეროვანი საქართველო“ და შესაძლოა, არ გამოხატავდეს USAID-ის ან ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობის შეხედულებებს.
მეტი დეტალი შეგიძლიათ იხილოთ ანგარიშში.
საქართველოს პარლამენტის 2020 წლის არჩევნების წინასაარჩევნო გარემოს მონიტორინგის შემაჯამებელი ანგარიში

Final Report on Pre-electoral Environment Monitoring of the 2020 Parliamentary Elections in Georgia
Public Movement "Multinational Georgia" (PMMG) presented a Final Report on the monitoring of the pre-election environment and provided information to the media about the violations and incidents.
The monitoring report covered incidents from June 15, 2020, to October 24, 2020.
Lela Taliuri, Elections expert of PMMG gave a detailed review of the violations and incidents, including violation of the rules of use of administrative resources, participation in the pre-election campaign and agitation, obstruction of the pre-election campaign, damage to election posters and banners, threats and physical retaliation,
alleged voter bribery, allegedly illegal collection of voters' personal data, obstruction of media activities, attempts to spread hate speech and disinformation, as well as incitement to inter-ethnic strife between the Armenian and Azerbaijani communities.
During the reporting period was discovered the facts of the use of administrative resources - 8, violation of the rules of participation and agitation in the election campaign - 8, Interference in the pre-election campaign 9, numerous damaging to election posters, damage of election banners - 3,  threats - 7, physical retaliation- 10, alleged voter bribery - 4, allegedly illegal collection of voters' personal data - 3, Interference with media activities - 4. also was revealed 2 facts of Hate speech, 5 facts of spreading misinformation and attempting to discredit, as well as 4 facts of incitement to inter-ethnic strife between the Armenian and Azerbaijani communities.
According to the representatives of the organization Lela Taliuri and Darejan Giorbelidze, 8 out of 10 cases of violence and physical retaliation were registered in Kvemo Kartli region.
The pre-election environment was monitored by 21 long-term observers in the ethnically densely populated regions of Georgia.
The present report was published with the assistance of the American people through the financial support of the USAID. The contents of this report are the sole responsibility of the PMMG and may not reflect the opinions of the USAID or the Government of the USA.