მრავალეროვანი საქართველოს განცხადება საქართველოს პარლამენტის სამუშაო ჯგუფის მიერ მომზადებულ საარჩევნო ცვლილებათა შესახებ
საქართველოს პარლამენტის საარჩევნო რეფორმასთან დაკავშირებულმა სამუშაო ჯგუფმა საარჩევნო კოდექსში შესატანი ცვლილებების პროექტი მოამზადა, რომლის საპარლამენტო განხილვები უახლოეს მომავალში გაიმართება. საკანონმდებლო ცვლილებები ეფუძნება მმართველ პარტიას „ქართულ ოცნებას“, პარტია „მოქალაქეებსა“ და პოლიტიკური პარტია „ევროპელ სოციალისტებს“ შორის მიღწეულ პოლიტიკურ შეთანხმებას.
შემუშავებული პროექტით იცვლება საარჩევნო კომისიების დაკომპლექტების წესი. ცესკოსა და საოლქო საარჩევნო კომისიის შემადგენლობები განისაზღვრება 8 პროფესიული და 9 პარტიული წევრით პარიტეტის პრინციპის დაცვით (1 პარტია 1 წევრი);
იცვლებაადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების არჩევნების ჩასატარებლად არსებული საარჩევნო ფორმულა და მცირდება საარჩევნო ბარიერი; ინერგება ამომრჩეველთა ელექტრონული რეგისტრატორებისა და საარჩევნო ბიულეტენების ელექტრონული მთვლელების, საარჩევნო უბნების ნაწილში გამოყენება. ასევე განხორციელდება სხვა საარჩევნო ცვლილებები.
შემუშავებულ საარჩევნო ცვლილებათა პროექტში ასახულია მრავალეროვანი საქართველოს რეკომენდაციებიც, რაც დადებით შეფასებას იმსახურებს. აღნიშნული რეკომენდაციები შეეხება:
• საჩივრების წარდგენისა და მათი განხილვის ვადების გაზრდას;
• საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრების შერჩევის ვადების გაზრდას;
• შემაჯამებელი ოქმების შესწორების ოქმების შედგენის პრობლემური ჩანაწერის გაუქმებას;
• საჩივრების ფორმალური საფუძვლით განუხილველად დატოვების პრევენციის მიზნით წარდგენილ რეკომენდაციას.
შემუშავებულ პროექტში გაუთვალისწინებელ სხვა საკითხებთან ერთად, ორგანიზაციისთვის პრინციპულ საკითხად რჩება საარჩევნო კომისიების დაკომპლექტება. კერძოდ, შემოთავაზებული პროექტის მიხედვით, პოლიტიკური პარტიის უფლება, ჰყავდეს საარჩევნო კომისიაში საკუთარი წევრი, დაკავშირებულია აღნიშნული პოლიტიკური პარტიის არჩევნებში მონაწილეობასთან, მის მიერ სახელმწიფო დაფინანსების მიღებასა და პარტიის სულ მცირე ერთი წევრის მიერ საპარლამენტო უფლებამოსილების განხორციელებასთან. შესაბამისად, იმ პოლიტიკურ პარტიებს, რომლებიც არ სარგებლობენ საპარლამენტო მანდატებით, არ ეძლევათ შესაძლებლობა ჰყავდეთ საარჩევნო კომისიის წევრები ცენტრალურ და საოლქო საარჩევნო კომისიებში. ასევე, არ ეძლევათ შესაძლებლობა ისარგებლონ კომისიაში დაფინანსებული წარმომადგენლის უფლებით.
მიგვაჩნია, რომ პოლიტიკური პარტიებისთვის მსგავსი შეზღუდვების შემოღება საფრთხეს უქმნის პოლიტიკურ სტაბილურობას და არ უწყობს ხელს პოლიტიკური პარტიების სათანადოდ წარმოდგენას საარჩევნო კომისიებში. ცესკოსა და საოლქო საარჩევნო კომისიებში საკუთარი წევრის ყოლის უფლება უნდა ჰქონდეს პოლიტიკურ პარტიას, თუ იგი დამოუკიდებლად მონაწილეობდა ბოლო საპარლამენტო არჩევნებში და მისი წარდგენით, პროპორციული წესით არჩეულ იქნა პარლამენტის წევრი. შესაბამისად, პოლიტიკური პარტიის მიერ საარჩევნო კომისიაში წევრის ყოლის უფლება პარტიის მიერ საპარლამენტო უფლებამოსილების განხორციელებასთან არ უნდა იყოს დაკავშირებული. ასევე, უნდა შენარჩუნდეს საარჩევნო კომისიების დაკომპლექტების შერეული მოდელი საუბნო საარჩევნო კომისიების დონეზეც და პოლიტიკურ პარტიებს წევრის დანიშვნის უფლება უნდა ჰქონდეთ.
გარდა ამისა, ყველა პარტია, რომელიც დამოუკიდებლად მონაწილეობდა 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებში და მოიპოვა პარლამენტის წევრის მანდატი, უფლებამოსილი უნდა იყოს ჰყავდეს დაფინანსებული წარმომადგენელი ყველა დონის საარჩევნო კომისიაში.
ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე:
• მოვუწოდებთ ხელისუფლებას, განაგრძოს მუშაობა კანონპროექტის გასაუმჯობესებლად და დასახვეწად;
• მოვუწოდებთ ყველა ბარიერგადალახულ პოლიტიკურ პარტიას, ჩაერთონ საარჩევნო  ცვლილებათა საპარლამენტო განხილვებში და აქტიური მონაწილეობა მიიღონ საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესებაში.

Statement of the Public Movement Multinational Georgia (PMMG) with regard to the electoral amendments as prepared by the Parliamentary Working Group
Parliamentary Working Group on Electoral Reforms has drafted the amendments to the Elections Code which will be discussed by the Parliament in the shortest period of time.
The legal amendments are rested on the political agreement reached among the ruling party “Georgian Dream”, political party “Citizens” and political party “European Socialists”.
According to the draft amendments, the staffing procedure of the elections commission will be modified. The CEC as well as DECs will be composed by 8 members selected on professional ground and 9 members being the party representatives to satisfy the parity principle (1 party 1 member).
The existing electoral formula for the conduct of local self-government elections will be modified; the electoral threshold will be diminished; moreover, in some electoral precincts, the new system of voters’ electoral registration and ballot counting will be introduced. Some other electoral changes will also be initiated.
Drafted electoral amendments reflect the recommendations as proposed by the PMMG which deserves the positive account. These recommendations imply:
• Broadening the existing time frame for the submission and adjudication of complaints;
• Broadening the existing time frame for the selection of PEC members;
• Removal of the problematic regulation pertaining the development of the correction protocols to the summary protocols;
• Introduction of the preventive measures to avoid the dismissal of the complaints on a formal ground.
PMMG believes, that the issue of composition of the elections commission, is among those challenging topics not reflected in the draft amendments.
According to the proposed draft, the right of the political party to have its representative in the elections commission is directly related to: the participation of the underlined political party in the elections; reception of public financing and fulfilment of the Parliamentary duties by at least one representative of the political party.
Therefore, those political parties, which do not hold the Parliamentary mandated, are not given the opportunity to have the members in the CEC and DECs. Moreover, they cannot enjoy the right to have the representative in the commission financed by the state budget.
PMMG believes, that introduction of such restrictions to political parties, will jeopardize political stability as well as impede the adequate representation of political parties in the election commissions.
All political parties should have the right to have the representatives in the CEC and the DECs in case they independently participated in the last Parliamentary Elections as well as their nominees have been elected in the parliament according to the proportional system.
Therefore, the right of the political party to have the representative in the election commission should not be associated with the fulfilment of legislative duties by the party. Moreover, the existing mixed model of composition of the election commission  should also be remained at the PEC level in line with equipping the political parties with the respective right to appoint the member.
In addition, all political parties which independently participated in 2020 Parliamentary Elections and obtained Parliamentary mandates, should have the right to maintain the financed representatives in the election commissions at all levels.
In view of the above calls on:
• the state authorities to continue working for the purpose of improvement of the draft law;
• the political parties which have overcome the threshold, to get engaged in the Parliamentary hearings regarding the electoral amendments and take active part in a process of improvement of the electoral environment.