2020 წლის საქართველოს პარლამენტის და 2021 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების არჩევნებზე ეთნიკურ უმცირესობებს მიკუთვნებული ჯგუფების პოლიტიკური და ელექტორალური უფლებების რეალიზების პრაქტიკის კვლევა
2020 წლის საქართველოს პარლამენტის და 2021 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების არჩევნებზე ეთნიკურ უმცირესობებს მიკუთვნებული ჯგუფების პოლიტიკური და ელექტორალური უფლებების რეალიზების პრაქტიკის კვლევა.
საქართველო, როგორც გარდამავალი დემოკრატიის ქეყანა, მუდმივად რეფორმებისა და გარდაქმნების პროცესშია კონსოლიდირებული დემოკრატიის განვითარების კუთხით, რაც სხვა წინაპირობებთან ერთად, უპირველეს ყოვლისა საჭიროებს ქვეყანაში სტრუქტურულად და ინსტიტუციურად მდგრადი და ეფექტურიად ფუნქციონირებადი პოლიტიკური პარტიების არსებობას, ხოლო მეორეს მხრივ, ჯანსაღ, კონკურენტულ და სამართლიან საარჩევნო გარემოს, რათა ამომრჩევლებს მიეცეთ თავისუფალი და მრავალფეროვანი არჩევანის გაკეთების შესაძლებლობა.
მნიშვნელოვანია პოლიტიკურ და საარჩევნო პროცესში საზოგადოების, როგორც რაოდენობრივი, ასევე თვისობრივი მონაწილეობის საკითხი, რომელიც ერთის მხრივ განსაზღვრავს მთლიანად პროცესის მიმართ საზოგადოების დამოკიდებულებებსა და განწყობებს, ხოლო მეორეს მხრივ წარმოადგენს სიღრმისეული განსჯის საფუძველს, თუ რა მიმართულებით ვითარდება ქვეყანაში ჩართულობითი დემოკრატიის პროცესი.
საქართველოში ჩატარებული არჩევნების ჰერმანევტიკული ანალიზის საფუძველზე იკვეთება ფრიად პესიმისტური ტენდენცია, რის შესაბამისადაც ამომრჩეველთა მნიშვნელოვანი ნაწილი ნიჰილისტურადაა განწყობილი ზოგადად პოლიტიკური და ელექტორალური პროცესების მიმართ, რაც თავის მხრივ შესაძლოა განპირობებული იყოს რიგი ურთიერთ გამაძლიერებელი ფაქტორების არსებობით, მათ შორის პოლიტიკური პარტიების ინსტიტუციური განვითარების არასათანადო დონით, რის ნათელ ინდიკატორსაც წარმოადგენს საარჩევნო პროცესში ეთიკური და ზნეობრივი სტანდარტების დაცულობის თვალსაზრისით არსებული მნიშვნელოვანი პრობლემები და გამოწვევები. არანაკლებ საყურადღებოა ზოგადად საზოგადოების დაბალი პოლიტიკური, სამოქალაქო და ელექტორალური კულტურა რაც თავის მხრივ უარყოფით ზეგავლენას ახდენს საარჩევნო და პოლიტიკურ პროცესებზე.
საჯარო პოლიტიკის, ისევე როგორც ზოგადად პოლიტიკური პროცესებისა და ინსტიტუტების მიმართ არასახარბიელო საზოგადოები განწყობები აქტუალობას არ კარგავდა 2020 და 2021 საარჩევნო ციკლებისათვის.
ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტისა (NDI) და CRRC-საქართველოს მიერ, 2021 წლის აგვისტოში, გამოქვეყნებული კვლევის შედეგების თანახმად, საზოგადოება პესიმისტურად გახლდათ განწყობილი ქვეყნის განვითარების მიმართულებისა და ინსტიტუტების საქმიანობის მიმართ. მოქალაქეები არჩეული თანამდებობის პირებისგან მოსახლეობის საჭიროებებზე ორიენტირებული პოლიტიკის გატარებას ელოდნენ. მეტიც, ქვეყანაში არსებულმა პოლიტიკურმა კრიზისმა ქვეყნის განვითარების მიმართულების სისწორისა და პოლიტიკური ლიდერების მიმართ საზოგადოების ნდობის შემცირებას შეუწყო ხელი. მოსახლეობის მხოლოდ მეოთხედი შესავალი 4 მიიჩნევდა, რომ საქართველო სწორი მიმართულებით ვითარდებოდა (23%), ხოლო 35% ფიქრობდა, რომ საქართველოში დემოკრატიაა.
საგულისხმოა ის გარემოება, რომ 2021 წელს აღნიშნული მაჩვენებელი მნიშვნელოვნად გახლდათ შემცირებული 2020 წლის აგვისტოს მაჩვენებელთან მიმართებაში1.
როდესაც ვეხებით საარჩევნო და პოლიტიკურ პროცესებში საზოგადოების ჩართულობის საკითხს, განსაკუთრებით მწვავედ წარმოჩნდება ეთნიკურ უმცირესობებს მიკუთვნებული ჯგუფების ინკლუზიურობის პრობლემატიკა.
საკითხით დაინტერესებული მხარეებისათვის კარგად არის ცნობილი, რომ ეთნიკური უმცირესობების სამოქალაქო და პოლიტიკური ინტეგრაცია მნიშვნელოვან გამოწვევას წარმოადგენს საქართველოსათვის, განსაკუთრებით კი უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ რეგიონებში. აღნიშნული ასევე მოიცავს ელექტორალურ ქცევასთან დაკავშირებულ პრობლემებს.
მიუხედავად იმისა, რომ ეთნიკური უმცირესობები ხასიათდებიან არჩევნებში მონაწილეობის მაღალი მაჩვენებლით, მათი მხრიდან საარჩევნო პროცესებში გააზრებული ჩართულობა და სამოქალაქო პასუხისმგებლობის გათვითცნობიერების დონე ჯერ კიდევ დაბალია.
საარჩევნო და პოლიტიკური პროცესების სიღრმისეული ანალიზი ცხადყოფს, რომ ტრადიციულად ეთნიკურ უმცირესობებს მიკუთვნებული ჯგუფები გამოირჩევიან მაღალი ელექტორალური მოწყვლადობით, რაც თავის მხრივ განპირობებულია რიგი ფაქტორების არსებობით, მათ შორის:
• ქართული ენის არასათანადოდ ფლობა;
• ქვეყნის პოლიტიკურ, სოციალურ-ეკონომიკურ და კულტურულ გარემოში ეთნიკური უმცირესობების ინტეგრაციის არასახარბიელო დონე;
• ენობრივი ბარიერის გამო ქართულ საინფორმაციო რესურსებზე შეზღუდული წვდომა;
• არასაკმარისი პოლიტიკური კომუნიკაცია ცენტრსა და პერიფერიას შორის;
• ეთნიკურ უმცირესობებს მიკუთვნებულ პირთა პოლიტიკური, სამოქალაქო და გააზრებული ელექტორალური ჩართულობის დაბალი კულტურა;
• პოლიტიკურ პარტიებსა და ადგილობრივ სათემო ჯგუფებს შორის მუდმივი და საგნობრივი დისკუსიის პრაქტიკის სიმწირე;
• პოლიტიკური პარტიების არასაკმარისი ინტერესი და ნება პოლიტიკურ პროცესებში ეთნიკურ უმცირესობათა ფართო ჩართულობის აუცილებლობასთან მიმართებაში;
• პოლიტიკური სპექტრის მიერ ეთნიკურ უმცირესობებს მიკუთვნებული ჯგუფების წინაშე არსებული რეალური პრობლემების, წუხილების, საჭიროებების, ინტერესებისა და გამოწვევის არასრულფასოვანი აღქმადობა და შესაბამისად მათზე რეაგირების სათანადო ხედვებისა და პოლიტიკური ინიციატივების დეფიციტი;
• ეთნიკურ უმცირესობებს მიკუთვნებულ ჯგუფებს შორის სახელმწიფოსადმი გაუცხოება და რიგ შემთხვევებში სახელმწიფოსთან თვითიდენტიფიკაციის აღქმის სრული დეფიციტი.
ელექტორალური მოწყვლადობის თვალსაზრისით ზემოთ აღწერილ გამოწვევებს ემატება ის გარემოებაც, რომ ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებული რეგიონები ყოველთვის წარმოადგენდა მმართველი პოლიტიკური პარტიებისათვის ხმების მობილიზების მნიშვნელოვან წყაროს და შესაბამისად, ხელისუფლების ლეგიტიმაციის პროცესში მნიშვნელოვან როლს თამაშობდა.
შესაბამისად, საარჩევნო პროცესში ეთნიკურ უმცირესობებს მიკუთვნებული ჯგუფების პოლიტიკური და ელექტორალური უფლებების რეალიზების პრაქტიკის შესწავლა, ისევე როგორც პოლიტიკური წარმომადგენლობისა და ელექტორალური ჩართულობის ხელშემშლელი და წამახალისებელი ფაქტორების განსაზღვრა და გაანალიზება განსაკუთრებულ დატვირთვას იძენს, რასაც ემსახურება წინამდებარე „2020 წლის პარლამენტის და 2021 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების არჩევნებზე ეთნიკურ უმცირესობებს მიკუთვნებული ჯგუფების პოლიტიკური და ელექტორალური უფლებების რეალიზების პრაქტიკის კვლევა“.
დეტალური ინფორმაცია იხილეთ კვლევაში.
კვლევის მომზადება შესაძლებელი გახდა ამერიკელი ხალხის მხარდაჭერით „ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს" (USAID) დაფინანსებით. კვლევაში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის საერთო-სამოქალაქო მოძრაობას „მრავალეროვანი საქართველო" და შესაძლოა, არ გამოხატავდეს USAIDის ან ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობის შეხედულებებს.

Research on the Practice of Realization of Political and Electoral Rights of the Ethnic Minority Groups for Georgia’s 2020 Parliamentary Elections and 2021 Local Self-Government Elections
Georgia, as a transitional democracy, constantly undergoes reforms and transformations to develop into a
consolidated democracy. Together with other pre-conditions, this goal first and foremost requires existence of
structurally and institutionally sustainable as well as effectively functioning political parties and on the other hand
healthy, competitive and fair election environment to allow the voters make a free choice from multiple options.
Public’s quantitative and qualitative participation in the political and election process is vital, since it shapes general
public attitudes and opinion vis-à-vis the entire process and at the same time provides ground for an in-depth
discussion to what direction a country’s participatory democracy process is headed.
As a result of hermeneutic analysis of elections hold in Georgia, we see emergence of a rather pessimistic trend that
many voters are nihilistic vis-à-vis political and electoral processes in general which may be attributable to a number
of mutually reinforcing factors. These factors include lack of adequate development level of the political parties which
is clearly indicated by significant problems and challenges in terms of observing ethical and moral standards during
the election process. The public’s generally poor low political, civic and electoral culture is a no less important
problem which in turn negatively affects electoral and political processes.
Unfavorable public attitude vis-à-vis public policy as well as political processes and institutions in general was an
important factor for 2020 and 2021 electoral cycles.
According to the results of public opinion polls, published in August 2021 by the National Democratic Institute (NDI)
and CRRC-Georgia, public was pessimistic about country’s direction and performance of the institutions. The citizens
were expecting from the elected officials to carry out policies focused on the needs of population. In addition, political
crisis in the country further undermined public trust in the country’s direction and political leadership. Only quarter of
the surveyed population believed that Georgia was going to the right direction and mere 35% thought there was a
democracy in the country.
It is also noteworthy that as compared to August 2020 these figures significantly decreased in 2021. 1
When dealing with an issue of public participation in electoral and political processes, it is visible that there is a very
acute problem of inclusivity of the ethnic minority groups.
Stakeholders are well aware that political and civic integration of the ethnic minorities, particularly in the regions with
compact settlement of the ethnic minorities, has been an important challenge for Georgia. This also includes
problems related to the electoral behavior.
Although voter turnout among the ethnic minorities is usually high, they still lack informed participation in the electoral
processes and are not well-aware of their civic responsibility.
The in-depth analysis of electoral and political processes illustrates that groups traditionally belonging to the ethnic
minorities are characterized with higher electoral vulnerability which in turn is attributable to a number of factors.
These factors are as follows:
 Insufficient command of the Georgian language
 Low level of integration of the ethnic minorities into the country’s political, socio-economic and cultural
environment
 Limited access to the Georgian information resources due to language barrier
 Inadequate political communication between the center and periphery
 Insufficient political, civic and informed electoral participation culture among ethnic minority individuals
 Scarcity of regular and subject-matter discussions between the political parties and local community groups
 Lack of interest and will of the political parties vis-à-vis necessity of broader participation of the ethnic
minorities in the political processes
 Political spectrum’s imperfect perceptibility of real problems, concerns, needs, interests and challenges of the
ethnic minorities and accordingly, lack of proper vision and political initiatives to respond them
 Alienation of the ethnic minority groups from the state and in some cases total lack of self-identification with
the state
On top of these challenges there is another issue in terms of electoral vulnerability. Specifically, regions with compact
settlements of the ethnic minorities have always been a significant source of votes for the ruling parties and therefore
played an important role in providing legitimacy to the government.
Therefore, study of realization of political and electoral rights of the ethnic minority groups in the electoral process as
well as definition and analysis of factors promoting or hindering political representation and electoral participation is of
vital importance. This work, entitled as “Research On the Practice of Realization of Political and Electoral Rights of
the Ethnic Minority Groups for Georgia’s 2020 Parliamentary Elections and 2021 Local Self-Government Elections” is
intended to address these issues.