2016 წლის 8 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნები
საერთო-სამოქალაქო მოძრაობა „მრავალეროვანი საქართველოს“ გრძელვადიანი დამკვირვებლები წინასაარჩევნო მონიტორინგს 2016 წლის 15 ივლისიდან საქართველოს ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ 3 ოლქსა (#35 და #36 მარნეულის, ასევე #46 ნინოწმინდა-ახალქალაქის საარჩევნო ოლქები) და ცენტრალურ საარჩევნო კომისიაში ახორციელებენ.
საანგარიშო პერიოდის განმავლობაში (15 ივლისი-15 სექტემბერი, 2016 წ.) ორგანიზაციამ გამოავლინა ფიზიკური დაპირისპირების 2 ფაქტი, აღსრულებითი ადმინისტრაციული რესურსების სავარაუდო გამოყენების 7 ფაქტი, აღსრულებითი ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენების 1 ფაქტი, ფინანსური ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენების 1 ფაქტი, ინსტიტუციონალური ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენების 1 ფაქტი, ინსტიტუციონალური ადმინისტრაციული რესურსების სავარაუდო გამოყენების 1 ფაქტი, წინასაარჩვენო კამპანიისთვის/საქმიანობისთვის სავარაუდო ხელშეშლის 1 ფაქტი და ამომრჩეველთა მოსყიდვის 1 ფაქტი.
2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებისგან განსხვავებით საარჩევნო გარემო 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნებზე უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ რეგიონებში გამოირჩევა თავისუფლების უფრო მაღალი ხარისხით, რაც თავის მხრივ შესაძლებლობებს იძლევა უფრო მეტმა პოლიტიკურმა სუბიექტმა აწარმოოს საარჩევნო კამპანია შედარებით თავისუფალ, სამართლიან და კონკურენტუნარიან გარემოში.
საანგარიშო პერიოდის განმავლობაში ცენტრალური საარჩევნო კომისია აქტიურად იყო დაკავებული საარჩევნო ღონისძიებათა გრაფიკით განსაზღვრული საქმიანობების განხორციელებაში; ეთნიკური უმცირესობების ამომრჩევლების, უმცირესობებით დაკომპლექტებული საარჩევნო ადმინისტრაციის წარმომადგენლების, სხვადასხვა არასამთავრობო ორგანიზაციების თანამშრომლებისა და სტუდენტებისთვის  საგანმანათლებლო ტრენინგების ჩატარებით. ცესკოში შეიქმნა სატელეფონო საინფორმაციო ცენტრი, სადაც შესაძლებელია საარჩევნო საკითხებთან დაკავშირებული ინფორმაციის მოპოვება ეთნიკური უმცირესობებისთვის  გასაგებ ენაზე;
მონიტორინგის არეალში  დარეგისტრირებულია და არჩევნებში მონაწილეობას იღებს პარტიული სიით 12 საარჩევნო სუბიექტი და მაჟორიტარობის 25 კანდიდატი. სამცხე-ჯავახეთისა და ქვემო ქართლის რეგიონებში პოლიტიკური პარტიების მიერ წარდგენილი საარჩევნო მაჟორიტარობის კანდიდატებიდან 17 არის ეთნიკურ უმცირესობას მიკუთვნებული პირი.
ანგარიში მომზადდა და გამოიცა პროექტის „ხელი შეეწყოს 2016 წლის საქართველოს პარლამენტის არჩევნების თავისუფალ და სამართლიან გარემოში ჩატარებას სამცხე-ჯავახეთისა და ქვემო ქართლის რეგიონებში“ ფარგლებში. პროექტი ხორციელდება საქართველოში ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს ფინანსური ხელშეწყობით. პუბლიკაციის შინაარსზე პასუხისმგებელია მხოლოდ საერთო-სამოქალაქო მოძრაობა ”მრავალეროვანი საქართველო” და მასში მოყვანილი შეხედულებები არ ასახავს დონორი ორგანიზაციების მოსაზრებებს.

OCTOBER 8, 2016 PARLIAMENTARY ELECTIONS
The long-term observers of the PMMG conduct the pre-election monitoring in 3 districts with high density of ethnic minority settlements (#35 and #36 Marneuli, #46 Ninotsminda-Akhalkalaki election districts) and at the Central Election Commission (CEC).
In the reporting period (15 July-15 September, 2016), the organisation revealed 2 facts of physical confrontation, 7 facts of alleged use of enforcements administrative resources, 1 fact of abuse of enforcement administrative resources, 1 fact of abuse of financial administrative resources, 1 fact of abuse of institutional administrative resources, 1 fact of alleged use of institutional administrative resources, 1 fact of alleged interference with the election campaign/activities and 1 fact of voter bribing.
Unlike the parliamentary elections of 2012, the electoral environment for the 2016 parliamentary elections is characterised with higher level of freedom, which creates more possibilities for larger number of political subjects to run electoral campaigns in comparatively free, fair and competitive environment.
During the reporting period, the CEC was busy with implementing tasks according to the schedule of electoral activities, undertaking trainings in awareness raising for ethnic minority voters, members of the election administration with ethnic minority representatives, staff of various NGOs and students. An information centre was created at the CEC, which provides election-related information in languages understandable for ethnic minorities;
12 electoral subjects from party lists and 25 majoritarian candidates are registered and run in the elections within the geographical scope of the present monitoring mission. Among the majoritarian candidates presented by the political parties in the Samtskhe-Javakheti and Kvemo Kartli regions 17 belong to the ethnic minorities.
The present report was prepared and published by the PMMG within the frames of the project “To contribute to the conduct of more free and fair Parliamentary Elections in the areas of Samtskhe-Javakheti and Kvemo Kartli regions”. The project is funded by the Dutch Embassy in Georgia.The content of the publication is under the sole responsibility of the “Multinational Georgia” and can in no way be taken to reflect the views of the donor.